بانک اطلاعات آموزشی در زمینه برق-مخابرات
 تبریک
صعود غرور انگیز تیم ملی ایران  به جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل را به  همه هم میهنان سراسر جهان تبریک می گوییم.

 

|+| نوشته شده توسط مجید احمدیان در چهارشنبه بیست و نهم خرداد 1392  |
 اپراتور سوم تلفن همراه
مدير عامل اپراتور سوم: ترجیح می‌دهیم تا آخرین لحظات قیمت سيم‌كارت‌ها ‌را افشا نکنیم اما پایین‌تر از مصوبه ۱۲۳ هزار تومانی کمیسیون تنظیم مقررات است.
اپراتور سوم: فعلا از نسل سوم خبري نيست

مدیرعامل اپراتور سوم تلفن همراه جزئیات جدیدی از ارائه سیم کارت های نسل سوم، پوشش شهرها، تعداد مشترکان و سرویس‌ های قابل ارائه بر روی این سیم‌کارت‌ها ارائه کرد و گفت: در ابتدای واگذاری تنها سرویس مکالمه و سرویس‌های پایه را خواهیم داشت.

ذبیح‌الله فیض‌آبادی در حاشیه اولین کنفرانس خدمات ارزش افزوده تلفن همراه در پاسخ به سئوال خبرنگار مهر در مورد جزئیات راه‌اندازی آزمایشی شبکه نسل سوم موبایل گفت: راه‌اندازی آزمایشی معمولاً برای تست تجهیزات است و در حال حاضر این شبکه در تهران و با پوشش کامل راه‌اندازی شده است.
وی با بیان اینکه در حال تست سرویس‌ها برای ورود به فاز عرضه عمومی هستیم، تاکید کرد: تست آزمایشی محدود بوده و هدف آن آزمایش پایداری شبکه و سرویس‌هاست که در صورت قطعیت یافتن عرضه عمومی این سیم‌کارت‌ها در خرداد سال ۹۰ آغاز خواهد شد.

فیض‌آبادی تصریح کرد: ابتدا و در روز نخست عرضه عمومی سیم‌کارت‌ها تنها واگذاری سرویس مکالمه و سرویس‌های پایه را خواهیم داشت اما به تدریج سرویس‌های دیگری در راستای شبکه نسل سوم ارائه خواهیم کرد.

جزئیات سیم‌کارت‌های قابل ارائه اپراتور سوم به مردم
مدیرعامل شرکت تامین تله‌کام در مورد جزئیات سیم‌کارت‌های قابل ارائه این اپراتور به مردم به مهر گفت: از ابتدا سیم‌کارت‌های اعتباری و دائمی هر دو عرضه خواهد شد اما قیمت‌های آن هنوز مشخص نیست.
وی ادامه داد: ‌اگر قیمت‌ها هم مشخص شود ترجیح می‌دهیم تا آخرین لحظات عرضه سیم‌کارت قیمت‌ها را افشا نکنیم اما با توجه به اینکه سرویس‌هایی که داده می‌شود رقابتی خواهد بود، قیمت سیم‌کارت‌ها پایین‌تر از مصوبه ۱۲۳ هزار تومانی کمیسیون تنظیم مقررات است.

فیض آبادی گفت: در مورد تعرفه سرویس‌ها و قیمت مکالمات نیز باید پیشنهاداتی به کمیسیون تنظیم مقررات برای تصویب داده شود که تا کنون این پیشنهادها ارائه نشده و در حال بررسی شرایط بازار برای تدوین این بسته‌های تعرفه‌ای هستیم.

نصب ۴۰ دکل موبایل در تهران برای راه‌اندازی اپراتور سوم
مدیرعامل تامین تله‌کام از نصب ۴۰ سایت BTF برای آنتن دهی شبکه تهران خبر داد و گفت: رفع مشکل پوشش دهی با این ۴۰ آنتن نیز امکان‌پذیر است و زمانی که تعداد مشترکان افزایش یابد به تناسب آن افزایش ظرفیت و تعداد آنتن‌ها را در برنامه خواهیم داشت.
وی در مورد تعداد مشترکان این اپراتور برای سال اول فعالیت نیز به مهر گفت: طبق مدل تجاری جذب ۵/۲ میلیون مشترک را در برنامه خواهیم داشت اما عرضه پنج میلیون سیم کارت را برای سال اول پیش‌بینی کرده‌ایم.

سیم‌کارت‌های تامین تله‌کام در ۸ کلانشهر در خردادماه عرضه می‌شود
فیض‌آبادی در خصوص برنامه اپراتور سوم برای پوشش شهرهای کشور نیز گفت: طبق برنامه در خردادماه امسال سیم‌کارت‌های اپراتور سوم در فاز اول در تهران و ۸ کلانشهر کرج، قم، مشهد، تبریز، شیراز، اصفهان و اهواز عرضه خواهد شد.
وی گفت: ارائه سیم‌کارت‌های با سرویس‌های پایه آغاز خواهد شد اما طبق برنامه ریزی برای سالهای مختلف سرویس‌های مبتنی بر نسل سوم موبایل را ارائه خواهیم کرد.

مدیرعامل اپراتور سوم گفت: پوشش این شبکه در شهرهای مختلف متفاوت خواهد بود به طوری که در تهران ۸۰ درصد شبکه با پوشش ۳Gو ۲۰ درصد شبکه با پوشش ۲G خواهد بود اما در استانهای دیگر با توجه به مطالعات بازار این درصدها تغییر خواهد کرد.

استفاده از وندورهای چینی در شبکه اپراتور سوم
مدیرعامل تامین تله کام در مورد استفاده از تجربیات شرکت‌های خارجی در توسعه این شبکه خاطرنشان کرد: شرکت فرانسوی به عنوان مشاور با ما همکاری دارد و وندورهای مختلفی در توسعه شبکه نیز در حال همکاری با این اپراتور هستند اما تا این لحظه هیچ اپراتور شریکی در این پروژه حضور ندارد.
وی با اشاره به شرایط خاص حاکم بر کشور و مشارکت با اپراتورهای خارجی گفت: به دلیل این شرایط مسایل سرمایه گذاری خارجی مقداری با احتیاط و کندی در این پروژه مواجه شده است.

فیض‌آبادی اضافه شدن گروه بهمن به پروژه اپراتور سوم را تصویب کرد و گفت: در حال حاضر تمام سرمایه اپراتور سوم متعلق به شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی است و هیچ شریک داخلی و خارجی ندارد.
وی گفت: حق لایسنس این پروژه را سازمان تامین اجتماعی با دولت تهاتر کرده است اما تامین تله‌کام میزان حق لایسنس را به تامین اجتماعی پرداخت کرده است و از دید ما این پرداخت صورت گرفته است. همچنین برنامه‌ای برای تهاتر حق سهم سالانه این پروژه به دولت وجود ندارد و تامین تله کام تمامی تعهدات خود را طبق برنامه به سازمان تامین اجتماعی انجام می‌دهد.

وی در مورد همکاری با پیمانکاران عمومی برای شبکه اپراتور سوم نیز گفت: طبق قانون حداکثر استفاده از توان داخلی متعهد به همکاری با تمامی پیمانکاران داخلی هستیم و از آنجایی که تنها ۴ وندور خارجی در کشور ما فعال هستند از دو وندور چینی هواوی و ZTE استفاده می‌کنیم.
وی گفت:‌ به دلیل شرایط تحریم دو وندور اریکسون و NSN از ورود به این عرصه و همکاری با تامین تله‌کام خودداری کردند و به همین دلیل تامین تله کام با هواوی و ZTE برای توسعه شبکه در حال همکاری است.

تاخیر نداشته‌ایم
فیض‌آبادی در مورد تحقیق در واگذاری سیم کارت‌های اپراتور سوم اظهار داشت: مهلت راه‌اندازی شبکه طبق پروانه یک ماه بعد از تاریخ لازم‌الاجرا شدن پروانه است که در بهترین شرایط این تاریخ برای پروژه اپراتور سوم ۳۰ مرداد ماه ۸۹ بود و ۹ ماه بعد از آن پایان اردیبهشت ۹۰ خواهد بود بنابراین طبق تعهدات قانونی هیچ تاخیری در این پروژه صورت نگرفته است.
وی گفت: تا این زمان هنوز فضای فرکانسی پاک که از جمله شرایط لازم‌الاجرا بودن این پروانه بوده در اختیار اپراتور سوم به طور کامل قرار نگرفته و در همه شهرها با مشکل اشغال فضای فرکانسی مواجه هستیم.

وی در مورد محدودیت واگذاری سرویس‌های نسل سوم و چالش‌های حاکمیتی و فرهنگی در این باره خاطرنشان کرد: این فناوری می‌تواند ابزار موثر و مفیدی برای تبلیغات و ارائه خدمات ارزش افزوده باشد که نیازمند تلاش نهادهای متولی کشور و اپراتورها برای استفاده از این فضا هستیم. در این راستا نیز ما کارگروه فرهنگی تشکیل داده و در جهت سرویس‌های ارزش افزوده فرهنگی مکاتبات لازم را با نهادهای مربوطه داشته‌ایم.
|+| نوشته شده توسط مجید احمدیان در چهارشنبه سوم فروردین 1390  |
 ابررایانه‌ای برای کشف چگونگی آغاز جهان


محققان دانشگاه پیسبورگ آمریکا با هدف کشف چگونگی آغاز جهان، ابررایانه جدیدی را نصب کردند که قادر است یک میلیارد محاسبه را در ثانیه انجام دهد.

این ابررایانه که SCIAMA نام دارد محصول شرکت "دل" است و از هزار و ۸ هسته برپایه پردازشگرهای "زنون" ۲.۶۶ گیگاهرتزی اینتل تشکیل شده است.

هر یک از این پردازشگرها ۲ گیگابایت حافظه در هسته خود دارند. قدرت این ابررایانه معادل حدود هزار رایانه شخصی رومیزی است.

SCIAMA دارای ۸۵ ترابایت انباره موازی و ۱۰ ترابایت انباره NFS (سیستم فایل شبکه) است.

دانشمندان موسسه کیهان‌شناسی و گرانشی دانشگاه پیتسبورگ از این ابررایانه برای شبیه‌سازی مناطق وسیعی از جهان، بررسی خواص صدها میلیون کهکشان و حل مسائل کیهان‌شناسی پیچیده استفاده خواهند کرد.

این محققان در این خصوص اظهار داشتند: "قدرت بسیار بالای ابررایانه‌ای مشابه SCIAMA برای رسیدگی و محاسبه حجم وسیعی از اطلاعاتی که از ماهواره‌ها، تلسکوپ‌ها و سایر ردیاب‌های نجومی می‌رسند ضروری است. این ابررایانه به ما کمک خواهد کرد که تاریخ کیهان را کشف کنیم."

این ابررایانه نام خود را از نام "دنیس سیاما" دانشمند پیشتاز در توسعه فیزیک نجوم و کیهان‌شناسی گرفته است.

این عنوان همچنین مخفف عبارت "زیرساخت محاسباتی شبکه فیزیک جنوب شرقی برای طرح‌ریزی و آنالیزهای فیزیکی- نجومی" است

|+| نوشته شده توسط مجید احمدیان در شنبه سی ام بهمن 1389  |
 SSL چیست؟

امروزه اینترنت به یکی از ارکان ارتباطی بین افراد و سازمان ها تبدیل شده است. بسیاری از ما روزانه اطلاعاتی از این طریق می گیریم یا می فرستیم. این اطلاعات از نظر اهمیت با هم تفاوت زیادی دارند. ابته برخی از این اطلاعات مانند اخبار یک سایت ، اهمیت امنیتی چندانی ندارد ، اما در طرف دیگر اطلاعات مربوط به اسناد شخصی مثل ایمیل ها ، رمز حساب های بانکی و … وجود دارند که قطعا مایل نیستیم در اختیار دیگران قرار بگیرد.

در حقیقت اطلاعاتی که در حالت عادی بین کاربران و دنیای اینترنت رد و بدل می شوند ، به گونه ای است که یک هکر یا خرابکار حرفه ای می تواند آن ها را ببیند و برای اهداف خود از آن ها سواستفاده کند. برای مثال هنگامی که قصد دارید برای خرید الکترونیکی پول محصول را بپردازید اگر سایت سایت بانک شما از شما رمز بخواهد و فاقد پرتکول امنیتی باشد ممکن است اطلاعات شما در طول راه ، بدون این که متوجه شوید دزدیده شود و اگر بدشانس باشید چند روز بعد که به حسابتان سر می زنید ، آن را خالی می یابید.
اما احتمال این اتفاق بسیار کم است ، زیرا اکثر حساب های بانکی یا سایت هایی که اطلاعات خصوصی کاربران را نگه داری می کنند معمولا از روش هایی برای رمز گذاری یا Encrypt اطلاعات استفاده می کنند. در این حالت اگر این اطلاعات در طول راه دزدیده شوند دیگر جای نگرانی نیست. زیرا شکستن رمز آن ها تقریبا غیر ممکن است.

اطلاعات معمولا کی و کجا دزدیده می شوند؟
زمانی که آدرس یک وب سایت را در مرورگر وارد می کنیم ، اطلاعات بین کامپیوتر ما (Client) و کامپیوتری که سایت روی آن قرار دارد (Server) در حال رد و بدل هستند. پس اگر بتوانیم ارتباط بین Client و Server را امن کنیم ، اطلاعات دزدیده نخواهند شد.

اطلاعات در اینترنت چگونه جابه جا می شوند؟
اطلاعات در اینترنت (درست مثل ارسال یک نامه) به صورت فایل های متنی جا به جا می شوند. به عبارتی همان طور که یک نامه از زمانی که در صندوق پست گذاشته می شود تا زمانی که به صاحبش برسد در دست افراد مختلفی قرار می گیرد تا به مقصد برسد. اگر نامه به صورت معمولی فرستاده شود هر یک از سیستم های در طول راه می توانند نامه شما را بخوانند. پس برای جلوگیری از سرقت احتمالی باید نامه را رمز گذاری کنیم. با یک مثال مسئله را روشن می کنیم. فرض کنید می خواهید برای دوست خود نامه ای بفرستید ولی به دلایلی دوست ندارید محتوای نامه را افراد خانواده ببینند! در این رابطه یکی از این کار ها این است که نامه را به صورت رمزی بنویسید که فقط دوستتان از آن سر در بیاورد! در دنیای اینترنت هم برای این که هکر ها نتوانند از ماهیت و جزئیات نامه باخبر شوند و از آن سر در بیاورند ، آن ها را رمز گذاری می کنند. یکی از روش های متداول رمز گذاری اینترنتی استفاده از پرتکول SSL (Secure Socket Layer) است.

SSL چیست؟
از این پرتکول برای امن کردن پرتکول های غیرامن مانند HTTP ، LDAP ، IMAP و … استفاده می شود. در حقیقت SSL بر این اساس یکسری الگوریتم های رمزنگاری بر روی داده های خام قرار می دهد که قرار است یک کانال ارتباطی غیرامن بگذرد تا محرمانه ماندن داده ها تضمین شود. به بیان دیگر شرکتی که صلاحیت صدور و اعطاء گوهینامه دیجیتال SSL را دارد برای هر کدام از دو طرفی که قرار است ارتباطات بین شبکه ای را امن کنند. این مدارک باید احراز هویت کاربران را تایید کنند و از هر طرف گواهینامه تایید شود. اگر اطلاعات حین انتقال به سرقت رفت برای رباینده قابل درک نیست  که این کار به صورت الگوریتم های رمزنگاری و کلیدهای رمزنگاری نامتقاران و متقاران انجام می دهد.

ملزومات ارتباط بر پایه SSL
برای داشتن ارتباطات امن مبتنی بر SSL ، عموما به دو نوع گواهی دیجیتال SSL ، یکی برای سرویس دهنده و دیگری برای سرویس گیرنده و هم چنین یک مرکز صدور و اعطای گواهینامه دیجیتال (Certificate authorities) که به اختصار CA نامیده می شود، نیاز است. وظیفه CA این است که هویت طرفین ارتباط نشانی ها، حساب های بانکی و تاریخ انقضای گواهینامه را بداند و بر اساس آن ها هویت ها را تعیین نماید.

رمزنگاری
رمزنگاری (Cryptography) ، علم به رمز در آوردن (Encryption) اطلاعات است. البته بدیهی است که توضیح روش های پیچیده ای که امروزه برای رمزنگاری استفاده می شود از حوصله و این مطلب خارج است. برای مثال زدن در ادامه به یکی از ساده ترین روش های رمزنگاری می پردازیم:
می دانیم هر حرف الفبا جایگاهی دارد مثلا حرف «B قبل از A» و حرف «M بعد از N»  قرار دارد. حالا برای مثال یک جمله مثل My Site را می خواهیم رمز نگاری کنیم. حالا هر حرف را به حرف قبلی برمیگردانیم. جمله ما می شود: Nx Rhsd به نظر شما معنی دارد؟ این جمله طوری کد گذاری شده که شما می دانید! اما هکر های حرفه ای باهوش تر از این حرف ها هستند! به راحتی می توانند الگوریتم ساده ی شما را شناسایی و هک کنند!

SSL چگونه کار می کند؟
SSL در واقع پروتکلی است که در آن ارتباطات به وسیله یک کلید ، رمز گذاری (Encryption) می شوند. لازم به ذکر است زمانی که قرار است یکسری اطلاعات به صورت SSL به یک سایت که سرور آن گواهینامه SSL را دارد (ابتدای آدرس سایت https باشد) ازسال شود ، ابتدا باید از یک کلید به عنوان قالبی برای به رمز درآوردن اطلاعات بین خدمات گیرنده (Client) و خدمات دهنده (Server) استفاده شود. برای ساخت این کلید نیاز به چند مرحله هماهنگی به شرح زیر است.

•وقتی سرور بخواهد پروتکل SSL را فعال کند ابتدا یک کلید عمومی (Public Key) می سازد.
•سپس کلید عمومی را همراه با یک درخواست گواهینامه SSL به یکی از صادرکنندگان این گواهینامه مثل وریساین (Verisign) ارسال می کند.
•وریساین نیز ابتدا مشخصات و میزان قابل اعتماد بودن و امنیت سرور را ارزیابی کرده و کلید عمومی را دوباره رمزگذاری می کند و برای سرور می فرستد تا در انتقال اطلاعات خود از آن استفاده کند. به این کلید جدید کلید خصوصی یا امنیتی (Private Key) می گویند.
•حال هر زمان که کاربر بخواهد از طریق پرتکول SSL به این سایت دست یابد ، ابتدا کامپیوتر کاربر یک کلید عمومی برای سرور می فرستد (هر کامپیوتر کلید مخصوص به خود را دارد).
•سرور نیز این کلید عمومی را با کلید امنیتی خود مخلوط کرده و از آن کلید جدیدی می سازد سپس آن را به کامپیوتر کاربر می فرستد.
•از این به بعد تمامی اطلاعاتی که رد و بدل می شوند با این کلید جدید رمزنگاری می شوند.
البته واضح است که نیازی به دانستن تمام این جزییات نیست و ما جهت رفع کنجکاوی آن ها را توضیح دادیم. فقط این را بدانید که با استفاده از این سرویس اطلاعات کاملا رمزنگاری شده و بازکردن آن ها تقریبا غیرممکن است. ضمن این که تنها وظیفه شما این است که از این امکانات استفاده کنید و پرتکول SSL را در مرورگر برای ایمیل و دیگر حساب های خود که سرور به شما این امکان را می دهد فعال کنید. اگر شما هم مدیر یک سرور هستید سعی کنید گواهینامه پرتکول SSL را از صادرکنندگان آن مثل Verisign و Thawte خریداری و در اختیار کاربران و خدمت گیرندگان خود بگذارید.

چه طور می توانیم مطمئن شویم یک سایت از SSL استفاده می کند؟
این بخش خیلی ساده در عین حال حیاتی و مهم است. برای این کار به وب سایت موردنظر وارد شوید سپس زمانی که سایت کاملا بارگذاری شد به ابتدای آدرس آن نگاه کنید اکنون می بایست به جای http عبارت https را ببینید (منظور از حرف s در پایان http، عبارت Secure است).

|+| نوشته شده توسط مجید احمدیان در شنبه سی ام بهمن 1389  |
 تغيير رفتار هكرها حمله به افراد به جاي شبكه

امروزه پيشرفته‌ترين بدافزارها و ويروس ها به جاي حملات عمومي، حمله به رايانه هاي افراد خاص و مهم را هدف قرار داده و تلاش مي كنند اطلاعات كاربري ارزشمند آنها را به سرقت ببرند.

بررسي هاي موسسه Uri Rivner نشان مي دهد سه بدافزار پيشرفته اي كه در حملات اخير هكري مورد استفاده قرار گرفته اند همگي افراد خاصي را هدف گرفته بودند. اين سه بدافزار مخرب عبارتند از Operation Aurora،Night Dragon ،GhostNet.

بررسي هاي كارشناسي اين موسسه حاكيست كه قبلاً هكرها بدافزارهايشان را براي آلوده كردن كل شبكه اينترنت طراحي مي كردند، اما امروزه شرايط تغيير كرده و آنها به سراغ زيرساخت هاي مهم رفته و سپس افراد مورد نظر را در اين زيرساخت ها دچار دردسر مي كنند.

آنها بدين منظور ابتدا فرد مورد نظرشان را شناسايي كرده و سپس شبكه را جستجو مي كنند تا ببينند چگونه مي توانند به رايانه فرد مورد نظر نفوذ كنند. برخي سازمان هاي تجاري و دولتي هم با اهمال ها و بي توجهي هاي خود به موفقيت هكرها و بدافزارنويسان كمك مي كنند و به موفقيت آنها كمك مي كنند.

تروجان زئوس يكي از آخرين نمونه هاي اين بدافزارهاست كه تاكنون 5 ميليون رايانه را آلوده كرده و تمامي داده هاي مسروقه از افراد مورد نظر را به سرور خاصي در چين جهت بررسي منتقل كرده است.

|+| نوشته شده توسط مجید احمدیان در شنبه سی ام بهمن 1389  |
 فیلتر فرکانسی

http://www.eca.ir/

بارها نام فیلـتر را شنیده اید.فیلـترهوای موتور،فیلـتر بنزین و...

همانگونه که از این نام و کاربرد های آن برمی آید برای تصفیه یک عنصر از عناصری است که از دید ما نامطلوب است و به آن نیازی نداریم و مزاحم و دست و پا گیرند و اگر شرشان کم نشود از سر ما ،نمی توان نتیجه مناسب و زیاد خوبی را گرفت . در الکترونیک از مدارهایی استفاده می کنند تا فرکانس های اضافی که از دید طراح مزاحم به حساب می آیند حذف و یا حد اقل کم رنگ تر شوند و توان فرکانس مطلوب بیشتر از توان فرکانس نامطلوب شود. برای ساخت فیلـترها از اساس کار خازن و سلف در جریان AC و این قانون که هنگامی که ما دو مقاومت داشته باشیم جریان از مقاوتی عبور می کند که کوچک تر است .
فیلـتر(صافی)
ما اگر بخواهیم کار فیلـتر را به چیزی تشبیه کنیم می توانیم به کار غربال تشبیه کنیم.همانگونه که ما با غربال ناخالصی های عدس را می گیریم،با فیلـتر هم فرکانس هایی را که نیاز نداریم از بین راه شرشان را از سر خود کم می کنیم و تنها به فرکانس یا فرکانس هایی که نیاز داریم اجازه عبور و رفتن به خروجی را می دهیم.
.پس فیلـتر فرکانسی مانند غربال برای ما فرکانس های نامطلوب را حذف می کند.امّا ما مانند غربال که انواع گوناگون دارد و هر یک برای غربال یک نوع محصول کشاورزی مفید است، فیلـترهای گوناگونی داریم،البته همه آنها در چند دسته خلاصه می شوند.
چند فرمول که برای بحث لازم می شودادامه مطلب
|+| نوشته شده توسط مجید احمدیان در پنجشنبه بیست و یکم بهمن 1389  |
 انواع خازن وکاربردهای آن

انباره یا خازن‌ عبارتست از دو صفحهٔ موازی فلزی که در میان آن لایه‌ای از هوا یا عایق قرار دارد. خازن‌ها انرژی الکتریکی را نگهداری می‌کنند و به همراه مقاومت‌ها، در مدارات تایمینگ استفاده می‌شوند. همچنین از خازن‌ها برای صاف کردن سطح تغییرات ولتاژ مستقیم استفاده می‌شود. از خازن‌ها در مدارات به‌عنوان فیلتر هم استفاده می‌شود. زیرا خازن‌ها به راحتی سیگنالهای غیر مستقیم AC را عبور می‌دهند ولی مانع عبور سیگنالهای مستقیم DC می‌شوند .

ظرفیت

ظرفیت معیاری برای اندازه گیری توانایی نگهداری انرژی الکتریکی است. ظرفیت زیاد بدین معنی است که خازن قادر به نگهداری انرژی الکتریکی بیشتری است. واحد اندازه گیری ظرفیت فاراد است. 1 فاراد واحد بزرگی است و مشخص کننده ظرفیت بالا می‌باشد. باید گفت که ظرفیت خازن‌ها یک کمیت فیزیکی هست و به ساختمان خازن وابسته است و به مدار و اختلاف پتانسیل بستگی ندارد

 

بنابراین استفاده از واحدهای کوچک‌تر نیز در خازنها مرسوم است. میکروفاراد µF، نانوفاراد nF و پیکوفاراد pF واحدهای کوچک‌تر فاراد هستند.

µ means 10-6 (millionth), so 1000000µF = 1F

n means 10-9 (thousand-millionth), so 1000nF = 1µF

p means 10-12 (million-millionth), so 1000pF = 1nF

 

خازن المان الکتریکی است که می‌تواند انرژی الکتریکی را توسط میدان الکترواستاتیکی (بار الکتریکی) در خود ذخیره کند. انواع خازن در مدارهای الکتریکی بکار می‌روند. خازن را با حرف C که ابتدای کلمه capacitor است نمایش می‌دهند. ساختمان داخلی خازن از دو قسمت اصلی تشکیل می‌شود:


الف – صفحات هادی ب – عایق بین هادیها (دی الکتریک) ساختمان خازن هرگاه دو هادی در مقابل هم قرار گرفته و در بین آنها عایقی قرار داده شود، تشکیل خازن می‌دهند. معمولاً صفحات هادی خازن از جنس آلومینیوم ، روی و نقره با سطح نسبتاً زیاد بوده و در بین آنها عایقی (دی الکتریک) از جنس هوا ، کاغذ ، میکا ، پلاستیک ، سرامیک ، اکسید آلومینیوم و اکسید تانتالیوم استفاده می‌شود. هر چه ضریب دی الکتریک یک ماده عایق بزرگ‌تر باشد آن دی الکتریک دارای خاصیت عایقی بهتر است. به عنوان مثال ، ضریب دی الکتریک هوا 1 و ضریب دی الکتریک اکسید آلومینیوم 7 می‌باشد. بنابراین خاصیت عایقی اکسید آلومینیوم 7 برابر خاصیت عایقی هوا است. انواع خازن الف- خازنهای ثابت • سرامیکی • خازنهای ورقه‌ای • خازنهای میکا • خازنهای الکترولیتی o آلومینیومی o تانتالیوم

ب- خازنهای متغیر • واریابل • تریمر انواع خازن بر اساس شکل ظاهری آنها 1. مسطح 2. کروی 3. استوانه‌ای انواع خازن بر اساس دی الکتریک آنها 1. خازن کاغذی 2. خازن الکترونیکی 3. خازن سرامیکی 4. خازن متغییر

 

کاربرد خازنها در مدارات دیجیتال و انالوگ: در مدارات دیجیتال از خازنها به عنوان عنصر ذخیره کننده انرژی استفاده می‌کنند که در یک لحظه شارژ و در لحظه دیگر دشارژ می‌شود ولی در مدارات انالوگ از خازن جهت ایزوله کردن(جداساختن)دو منبع متناوب و مستقیم استفاده می‌شود خازن در برابر ولتاژ متناوب مثل اتصال کوتاه عمل می‌کند و اجازه ورود یا خروج می‌دهد ولی در مقابل ولتاژ مستقیم همانند سد عمل می‌کند و اجازه ورود و یا خارج شدن ولتاژ مستقیم از مدار را به قسمت تحت ایزوله خود نمی‌دهد.


خازن کروی


خازن مسطح (خازن تخت) دو صفحه فلزی موازی که بین آنها عایقی به نام دی الکتریک قرار دارد، مانند (هوا ، شیشه). با اتصال صفحات خازن به یک مولد می‌توان خازن را باردار کرد. اختلاف پتانسیل بین دو سر صفحات خازن برابر اختلاف پتانسیل دو سر مولد خواهد بود. ظرفیت خازن (C) نسبت مقدار باری که روی صفحات انباشته می‌شود بر اختلاف پتانسیل دو سر باتری را ظرفیت خازن گویند؛ که مقداری ثابت است.

C = kε0 A/d

C = ظرفیت خازن بر حسب فاراد

Q = بار ذخیره شده برحسب کولن

V = اختلاف پتانسیل دو سر مولد برحسب ولت

 

ε0 = قابلیت گذر دهی خلا است که برابر است با: 8.85 × 12-10 _ C2/N.m2


k (بدون یکا) = ثابت دی الکتریک است که برای هر ماده‌ای فرق دارد. تقریباً برای هوا و خلأ 1=K است و برای محیطهای دیگر مانند شیشه و روغن 1

ماده گذردهی عایق ماده گذردهی عایق هوا 1.0006 میکا 6-8 کهربا 2.8 پارافین 2.3 سفال (برای مهندسی رادیو)تا 80 کوارتز 4.5 کائوچو 3 آب خالص 81 شیشه 4-7


A = سطح خازن بر حسب m2


d =فاصله بین دو صفه خازن بر حسب m

 

 

چند نکته • آزمایش نشان می‌دهد که ظرفیت یک خازن به اندازه بار (q) و به اختلاف پتانسیل دو سر خازن (V) بستگی ندارد بلکه به نسبت q/v بستگی دارد. • بار الکتریکی ذخیره شده در خازن با اختلاف پتانسیل دو سر خازن نسبت مستقیم دارد. یعنی: q a v • ظرفیت خازن با فاصله بین دو صفحه نسبت عکس دارد. یعنی: C a 1/d • ظرفیت خازن با مساحت هر یک از صفحات و جنس دی الکتریک (K )نسبت مستقیم دارد. یعنی: C a A و C a K شارژ یا پر کردن یک خازن وقتی که یک خازن بی بار را به دو سر یک باتری وصل کنیم؛ الکترونها در مدار جاری می‌شوند. بدین ترتیب یکی از صفحات بار (+) و صفحه دیگر بار (-) پیدا می‌کند. آن صفحه‌ای که به قطب مثبت باتری وصل شده ؛ بار مثبت و صفحه دیگر بار منفی پیدا می‌کند. خازن پس از ذخیره کردن مقدار معینی از بار الکتریکی پر می‌شود. یعنی با توجه به اینکه کلید همچنان بسته است؛ ولی جریانی از مدار عبور نمی‌کند و در واقع جریان به صفر می‌رسد. یعنی به محض اینکه یک خازن خالی بدون بار را در یک مدار به مولد متصل کردیم؛ پس از مدتی کوتاه عقربه گالوانومتر دوباره روی صفر بر می‌گردد. یعنی دیگر جریانی از مدار عبور نمی‌کند. در این حالت می‌گوییم خازن پرشده است. دشارژ یا تخلیه یک خازن ابتدا خازنی را که پر است در نظر می‌گیریم. دو سر خازن را توسط یک سیم به همدیگر وصل می‌کنیم. در این حالت برای مدت کوتاهی جریانی در مدار برقرار می‌شود و این جریان تا زمانی که بار روی صفحات خازن وجود دارد برقرار است. پس از مدت زمانی جریان صفر خواهد شد. یعنی دیگر باری بر روی صفحات خازن وجود ندارد و خازن تخلیه شده است. اگر خازن کاملاً پر شود دیگر جریانی برقرار نمی‌شود و اگر خازن کاملاً تخلیه شود باز هم جریانی برقرار نمی‌شود.

 

 

تأثیر ماده دی‌الکتریک در فضای بین دو صفحه موازی یک خازن وقتی که خازنی را به مولدی وصل می‌کنیم؛ یک میدان یکنواخت در داخل خازن بوجود می‌آید. این میدان الکتریکی بر توزیع بارهای الکتریکی اتمی عایقی که در درون صفحات قرار دارد اثر می‌گذارد و باعث می‌شود که دو قطبیهای موجود در عایق طوری شکل گیری کنند؛ که در یک سمت عایق بارهای مثبت و در سمت دیگر آن بارهای منفی تجمّع کنند. توزیع بارهایی که در لبه‌های عایق قرار دارند؛ بر بارهای روی صفحات خازن اثر می‌گذارد. یعنی بارهای منفی روی لبه‌های عایق؛ بارهای مثبت بیشتری را روی صفحات خازن جمع می‌کند؛ و همینطور بارهای مثبت روی لبه‌های عایق بارهای منفی بیشتری را روی صفحات خازن جمع می‌کند. بنابراین با افزایش ثابت دی الکتریک (K) می‌توان بارهای بیشتری را روی خازن جمع کرد و باعث افزایش ظرفیت یک خازن شد. با گذاشتن دی الکتریک در بین صفحات یک خازن ظرفیت آن افزایش می‌یابد. میدان الکتریکی درون خازن تخت در فضای بین صفحات خازن بار دار میدان الکتریکی یکنواختی برقرار می‌شود که جهت آن همواره از صفحه مثبت خازن به سمت صفحه منفی خازن است. اندازه میدان همواره یک عدد ثابت می‌باشد.

E=V/d


E: میدان الکتریکی

V: اختلاف پتانسیل دو سر خازن

d: فاصله بین دو صفحه خازن

 

میدان الکتریکی با اختلاف پتانسیل دو سر خازن نسبت مستقیم و با فاصله بین صفحات خازن نسبت عکس دارد. به هم بستن خازنها خازنها در مدار به دو صورت بسته می‌شوند: 1. موازی 2. متوالی (سری) بستن خازنها به روش موازی در بستن به روش موازی بین خازنها دو نقطه اشتراک وجود دارد. در این نوع روش:

• اختلاف پتانسیل برای همة خازنها یکی است. • بار ذخیره شده در کل مدار برابر است با مجموع بارهای ذخیره شده در هریک از خازنها. ظرفیت معادل در حالت موازی مولد V = V1 = V2 = V3

بار کل Q = Q1 + Q2 + Q3

CV = C1V1 + C2V2 + C3V3

ظرفیت کل : C = C1 + C2 + C3

 

اندیسها مربوط به خازنهای 1 ؛ 2 و 3 می‌باشد. هرگاه چند خازن باهم موازی باشند، ظرفیت خازن معادل برابر است با مجموع ظرفیت خازنها.

 

بستن خازنها بصورت متوالی در بستن به روش متوالی بین خازنها یک نقطه اشتراک وجود دارد و تنها دو صفحه دو طرف مجموعه به مولد بسته شده ؛ از مولد بار دریافت می‌کند. صفحات مقابل نیز از طریق القاء بار الکتریکی دریافت می‌کنند. بنابراین اندازه بار الکتریکی روی همه خازنها در این حالت باهم برابر است. در بستن خازنها به طریق متوالی:

• بارهای روی صفحات هر خازن یکی است. • اختلاف پتانسیل دو سر مدار برابر است با مجموع اختلاف پتانسیل دو سر هر یک از خازنها. ظرفیت معادل در حالت متوالی:

بار کل Q = Q1 = Q2 = Q3

اختلاف پتانسیل کل V = V1 + V2 + V3

q/C = q1/C1 + q2/C2 + q3/C3

C-1 = 1/C1 + 1/C2 + 1/C3


ظرفیت کل در حالت متوالی ، وارون ظرفیت معادل ، برابر است با مجموع وارون هریک از خازنها.

 


انرژی ذخیره شده در خازن پر شدن یک خازن باعث بوجود آمدن بار ذخیره در روی آن می‌شود و این هم باعث می‌شود که انرژی روی صفحات ذخیره گردد. کل کاری که در فرآیند پر شدن خازن انجام می‌شود از طریق محاسبه بدست می‌آید. کاربرد خازن با توجه به اینکه بار الکتریکی در خازن ذخیره می‌شود؛ برای ایجاد میدانهای الکتریکی یکنواخت می‌توان از خازن استفاده کرد. خازنها می‌توانند میدانهای الکتریکی را در حجمهای کوچک نگه دارند؛ به علاوه می‌توان از آنها برای ذخیره کردن انرژی استفاده کرد. خازن در اشکال مختلف ساخته می‌شود.

خازن وسیله‌ای الکتریکی است که در مدارهای الکتریکی اثر خازنی ایجاد می‌کند. اثر خازنی خاصیتی است که سب می‌شود مقداری انرژی الکتریکی در یک میدان الکترواستاتیک ذخیره شود و بعد از مدتی آزاد گردد. به تعبیر دیگر ، خازنها المانهایی هستند که می‌توانند مقداری الکتریسیته را به صورت یک میدان الکترواستاتیک در خود ذخیره کنند. همانگونه که یک مخزن آب برای ذخیره کردن مقداری آب مورد استفاده قرار می‌گیرد. خازنها به اشکال گوناگون ساخته می‌شوند و متداولترین آنها خازنهای مسطح هستند.

این نوع خازنها از دو صفحه هادی که بین آنها عایق یا دی الکتریک قرار دارد. صفحات هادی نسبتا بزرگ هستند و در فاصله‌ای بسیار نزدیک به هم قرار می‌گیرند. دی الکتریک انواع مختلفی دارد و با ضریب مخصوصی که نسبت به هوا سنجیده می‌شود، معرفی می‌گردد. این ضریب را ضریب دی الکتریک می‌نامند. خازنها به دو دسته کلی ثابت و متغیر تقسیم بندی می‌شوند. خازنها انواع مختلفی دارند و از لحاظ شکل و اندازه با یک دیگر متفاوت‌اند. بعضی از خازنها از روغن پر شده و بسیار حجیم‌اند. برخی دیگر بسیار کوچک و به اندازه یک دانه عدس می‌باشند. خازنها بر حسب ثابت یا متغیر بودن ظرفیت به دو گروه تقسیم می‌شوند: خازنهای ثابت و خازنهای متغیر.

 

 


خازنهای ثابت

این خازنها دارای ظرفیت معینی هستند که در وضعیت معمولی تغییر پیدا نمی‌کنند. خازنهای ثابت را بر اساس نوع ماده دی الکتریک به کار رفته در آنها تقسیم بندی و نام گذاری می‌کنند و از آنها در مصارف مختلف استفاده می‌شود. از جمله این خازنها می‌توان انواع سرامیکی ، میکا ، ورقه‌ای ( کاغذی و پلاستیکی ) ،الکترولیتی ، روغنی ، گازی و نوع خاص فیلم (Film) را نام برد. اگر ماده دی الکتریک طی یک فعالیت شیمیایی تشکیل شده باشد آن را خازن الکترولیتی و در غیر این صورت آن را خازن خشک گویند. خازنهای روغنی و گازی در صنعت برق بیشتر در مدارهای الکتریکی برای راه اندازی و یا اصلاح ضریب قدرت به کار می‌روند. بقیه خازنهای ثابت دارای ویژگیهای خاصی هستند.

خازنهای متغیر

به طور کلی با تغییر سه عامل می‌توان ظرفیت خازن را تغیییر داد: "فاصله صفحات" ، "سطح صفحات" و "نوع دی الکتریک". اساس کار خازن متغیر بر مبنای تغییر سطح مشترک صفحات خازن یا تغییر ضخامت دی الکتریک است، ظرفیت یک خازن نسبت مستقیم با سطح مشترک دو صفحه خازن دارد. خازنهای متغیر عموما ازنوع عایق هوا یا پلاستیک هستند. نوعی که به وسیله دسته متحرک (محور) عمل تغییر ظرفیت انجام می‌شود "واریابل" نامند و در نوع دیگر این عمل به وسیله پیچ گوشتی صورت می‌گیرد که به آن "تریمر" گویند. محدوده ظرفیت خازنهای واریابل 10 تا 400 پیکو فاراد و در خازنهای تریمر از 5 تا 30 پیکو فاراد است. از این خازنها در گیرنده‌های رادیویی برای تنظیم فرکانس ایستگاه رادیویی استفاده می‌شود.

 

 


خازنهای سرامیکی

خازن سرامیکی (Ceramic capacitor) معمولترین خازن غیر الکترولیتی است که در آن دی الکتریک بکار رفته از جنس سرامیک است. ثابت دی الکتریک سرامیک بالا است، از این رو امکان ساخت خازنهای با ظرفیت زیاد در اندازه کوچک را در مقایسه با سایر خازنها بوجود آورده ، در نتیجه ولتاژ کار آنها بالا خواهد بود. ظرفیت خازنهای سرامیکی معمولاً بین 5 پیکو فاراد تا 1/0 میکرو فاراد است. این نوع خازن به صورت دیسکی (عدسی) و استوانه‌ای تولید می‌شود و فرکانس کار خازنهای سرامیکی بالای 100 مگاهرتز است. عیب بزرگ این خازنها وابسته بودن ظرفیت آنها به دمای محیط است، زیرا با تغییر دما ظرفیت خازن تغییر می‌کند. از این خازن در مدارهای الکترونیکی ، مانند مدارهای مخابراتی و رادیویی استفاده می‌شود.

خازنهای ورقه‌ای

در خازنهای ورقه‌ای از کاغذ و مواد پلاستیکی به سبب انعطاف پذیری آنها ، برای دی الکتریک استفاده می‌شود. این گروه از خازنها خود به دو صورت ساخته می‌شوند:

خازنهای کاغذی

دی الکتریک این نوع خازن از یک صفحه نازک کاغذ متخلخل تشکیل شده که یک دی الکتریک مناسب درون آن تزریق می‌گردد تا مانع از جذب رطوبت گردد. برای جلوگیری از تبخیر دی الکتریک درون کاغذ ، خازن را درون یک قاب محکم و نفوذ ناپذیر قرار می‌دهند. خازنهای کاغذی به علت کوچک بودن ضریب دی الکتریک عایق آنها دارای ابعاد فیزیکی بزرگ هستند، اما از مزایای این خازنها آن است که در ولتاژها و جریانهای زیاد می‌توان از آنها استفاده کرد.

خازنهای پلاستیکی

در این نوع خازن از ورقه‌های نازک پلاستیک برای دی الکتریک استفاده می‌شود. ورقه‌های پلاستیکی همراه با ورقه‌های نازک فلزی (آلومینیومی) به صورت لوله ، در درون قاب پلاستیکی بسته بندی می‌شوند. امروزه این نوع خازنها به دلیل داشتن مشخصات خوب در مدارات زیاد به کار می‌روند. این خازنها نسبت به تغییرات دما حساسیت زیادی ندارند، به همین سبب از آنها در مداراتی استفاده می‌کنند که احتیاج به خازنی با ظرفیت ثابت در مقابل حرارت باشد. یکی از انواع دی الکتریکهایی که در این خازنها به کار می‌رود پلی استایرن (Polystyrene) است، از این رو به این خازنها "پلی استر" گفته می‌شود که از جمله رایج‌ترین خازنهای پلاستیکی است. ماکزیمم فرکانس کار خازنهای پلاستیکی حدود یک مگا هرتز است.

خازنهای میکا

در این نوع خازن از ورقه‌های نازک میکا در بین صفحات خازن (ورقه‌های فلزی – آلومینیوم) استفاده می‌شود و در پایان ، مجموعه در یک محفظه قرار داده می‌شوند تا از اثر رطوبت جلوگیری شود. ظرفیت خازنهای میکا تقریبا بین 01/0 تا 1 میکرو فاراد است. از ویژگیهای اصلی و مهم این خازنها می‌توان داشتن ولتاژ کار بالا ، عمر طولانی و کاربرد در مدارات فرکانس بالا را نام برد.

 

 


خازنهای الکترولیتی

این نوع خازنها معمولاً در رنج میکرو فاراد هستند. خازنهای الکترولیتی همان خازنهای ثابت هستند، اما اندازه و ظرفیتشان از خازنهای ثابت بزرگتر است. نام دیگر این خازنها، شیمیایی است. علت نامیدن آنها به این نام این است که دی الکتریک این خازنها را به نوعی مواد شیمیایی آغشته می‌کنند که در عمل ، حالت یک کاتالیزور را دارا می‌باشند و باعث بالا رفتن ظرفیت خازن می‌شوند. برخلاف خازنهای عدسی ، این خازنها دارای قطب یا پایه مثبت و منفی می‌باشند. روی بدنه خازن کنار پایه منفی ، علامت – نوشته شده است. مقدار واقعی ظرفیت و ولتاژ قابل تحمل آنها نیز روی بدنه درج شده است .خازنهای الکترولیتی در دو نوع آلومینیومی و تانتالیومی ساخته می‌شوند.

خازن آلومینیومی

این خازن همانند خازنهای ورقه‌ای از دو ورقه آلومینیومی تشکیل شده است. یکی از این ورقه‌ها که لایه اکسید روی آن ایجاد می‌شود "آند" نامیده می‌شود و ورقه آلومینیومی دیگر نقش کاتد را دارد. ساختمان داخلی آن بدین صورت است که دو ورقه آلومینیومی به همراه دو لایه کاغذ متخلخل که در بین آنها قرار دارند هم زمان پیچیده شده و سیمهای اتصال نیز به انتهای ورقه‌های آلومینیومی متصل می‌شوند. پس از پیچیدن ورقه‌ها آن را درون یک الکترولیت مناسب که شکل گیری لایه اکسید را سرعت می‌بخشد غوطه‌ور می‌سازند تا دو لایه کاغذ متخلخل از الکترولیت پر شوند. سپس کل مجموعه را درون یک قاب فلزی قرار داده و با یک پولک پلاستیکی که سیمهای خازن از آن می‌گذرد محکم بسته می‌شود.

خازن تانتالیوم

در این نوع خازن به جای آلومینیوم از فلز تانتالیوم استفاده می‌شود زیاد بودن ثابت دی الکتریک اکسید تانتالیوم نسبت به اکسید آلومینیوم (حدودا 3 برابر) سبب می‌شود خازنهای تانتالیومی نسبت به نوع آلومینیومی درحجم مساوی دارای ظرفیت بیشتری باشند. محاسن خازن تانتالیومی نسبت به نوع آلومینیومی بدین قرار است:

 

ابعاد کوچکتر جریان نشتی کمتر عمر کارکرد طولانی از جمله معایب این نوع خازن در مقایسه با خازنهای آلومینیومی عبارتند از:

 

خازنهای تانتالیوم گرانتر هستند. نسبت به افزایش ولتاژ اعمال شده در مقابل ولتاژ مجاز آن ، همچنین معکوس شدن پلاریته حساس ترند. قابلیت تحمل جریانهای شارژ و دشارژ زیاد را ندارند. خازنهای تانتالیوم دارای محدودیت ظرفیت هستند (حد اکثر تا 330 میکرو فاراد ساخته می‌شوند).

کد رنگی خازن‌ها

در خازن‌های پلیستر برای سالهای زیادی از کدهای رنگی بر روی بدنه آنها استفاده می‌شد. در این کدها سه رنگ اول ظرفیت را نشان می‌دهند و رنگ چهارم تولرانس(درصد خطا) را نشان می‌دهد . برای مثال قهوه‌ای - مشکی - نارنجی به معنی 10000 پیکوفاراد یا 10 نانوفاراد است. خازن‌های پلیستر امروزه به وفور در مدارات الکترونیک مورد استفاده قرار می‌گیرند. این خازنها در برابر حرارت زیاد معیوب می‌شوند و بنابراین هنگام لحیمکاری باید به این نکته توجه داشت.

ترتیب رنگی خازن‌ها به ترتیب از ۰ تا ۹ به صورت زیر است:

سیاه، قهوه ای، قرمز، نارنجی، زرد، سبز، آبی، بنفش، خاکستری، سفید

خازن‌ها با هر ظرفیتی وجود ندارند. بطور مثال خازن‌های 22 میکروفاراد یا 47 میکروفاراد وجود دارند ولی خازن‌های 25 میکروفاراد یا 117 میکروفاراد وجود ندارند. دلیل اینکار چنین است :

فرض کنیم بخواهیم خازن‌ها را با اختلاف ظرفیت ده تا ده تا بسازیم. مثلاً 10 و 20 و 30 و. .. به همین ترتیب. در ابتدا خوب به‌نظر می‌رسد ولی وقتی که به ظرفیت مثلاً 1000 برسیم چه رخ می‌دهد ؟

مثلاً 1000 و 1010 و 1020 و. .. که در اینصورت اختلاف بین خازن 1000 میکروفاراد با 1010 میکروفاراد بسیار کم است و فرقی با هم ندارند پس این مساله معقول به‌نظر نمی‌رسد. برای ساختن یک رنج محسوس از ارزش خازن‌ها، می‌توان برای اندازه ظرفیت از مضارب استاندارد 10 استفاده نمود. مثلاً 7/4 - 47 - 470 و. .. و یا 2/2 - 220 - 2200 و.. .

خازن‌های متغیر

در مدارات تیونینگ رادیویی از این خازن‌ها استفاده می‌شود و به همین دلیل به این خازنها گاهی خازن تیونینگ هم اطلاق می‌شود. ظرفیت این خازن‌ها خیلی کم و در حدود 100 تا 500 پیکوفاراد است و بدلیل ظرفیت پایین در مدارات تایمینگ مورد استفاده قرار نمی‌گیرند.

در مدارات تایمینگ از خازن‌های ثابت استفاده می‌شود و اگر نیاز باشد دوره تناوب را تغییر دهیم، این عمل بکمک مقاومت انجام می‌شود .

خازن‌های تریمر

خازن‌های تریمر خازن‌های متغییر کوچک و با ظرفیت بسیار پایین هستند. ظرفیت این خازن‌ها از حدود 1 تا 100 پیکوفاراد است و بیشتر در تیونرهای مدارات با فرکانس بالا مورد استفاده قرار می‌گیرند . این خازن‌ها معمولاً دارای 3 پایه هستند که نوع 2 پایه عملاً فرقی در مونتاژ ندارد.

 

 

|+| نوشته شده توسط مجید احمدیان در چهارشنبه پانزدهم دی 1389  |
 آشنایی با رادار Zaslon ؛ قوی ترین رادار رهگیر جهان
Zaslon - MIG-31 INTERCEPTOR Radar


رادار زسلان zaslon روسیه یک رادار هوابرد چند حالته است که قابلیت عمل در هر گونه شرایط آب و هوایی را دارد.این رادار مابین سالهای 1975 تا 1980 توسط Tikhomirov Scientific Research Institute با عنوان قسمتی از سیستم کنترل آتش از جنگنده رهگیر مافوق صوت میگ -31 , توسعه داده شد. کد نامی را که ناتو برای این رادار انتخاب کرده است Flash Dance است.SBI-16,RP-31,N007 و نیز S-800 اسمامی وابسته به این رادار هستند.

رادار زسلان zaslon یک رادار پالس داپلر با آنتن PESA ( آرایه ایی با پویش الکترونیک غیر فعال) و پردازش دیجیتال سیگنال است.رادار استفاده شده توسط زسلان واقعا" یک سیستم چند کانال می باشد که شامل 2 آرایه ی کنترل شده ی الکترونیکی مجزا است. یک رادار باند X با 1700 عنصر انتشاری و یک فرستنده ی باند L با 64 عنصر انتشاری با هم به سمت یک آنتن منفرد می رسند.

آنتن قطری به اندازه ی 1.1 متر دارد و در موقعیتی نصب شده است که بخش - 70 تا +70 درجه ی آزیموت ( گردش به چپ و راست) و -60 تا +70 درجه ی الویشن ( بالا و پایین) را اسکن می کند.

رادار RP-31

مولفه های باند X رادار , تعویض کننده های فاز فریت دوجانبه را استفاده می کند که به رادار اجازه می دهد پرتو افکنی ها در حدود 1.2 میلی ثانیه وضعیت بگیرند.این کارایی یکی از مزیت های بزرگ از رادارهای آرایه فاز شده در مقایسه با آرایه های اسکن کننده ی مکانیکی است که نسل قبل داشتند و برای اجرای مشخصه ی یکسان ( نسبت به نسل جدید) به عنوان یک آرایه ی فاز شده ثانیه ها زمان می بردند.

کارایی کشف رادار زسلان بر علیه هدفی با سطح مقطع راداری 19 مترمربع برابر با 200 کیلومتر اظهار شده است.رادار می تواند بیش از 10 هدف را همزمان رهگیری کند و با 4 تای آنها در یک زمان با موشک های هدایت شونده ی رادار نظیر R-33 و موشک های IR مانند R-40 یا R-60 در گیر شود.

رادار یک نقطه ی تحول در تاریخ هوانوردی بود زیرا اولین رادار PESA یی بود که بر روی یک جت جنگنده نصب می شد. پیشتر رادارهای PESA فقط در سیستم های زمین پایه بنیاد شده بودند.
رادار زسلان در نمایشگاه هوایی پاریس در سال 1991 به طور آشکارا به همراه شریکش , جنگنده ی میگ-31 در برابر عموم پرده برداری شد.روس های حتی اجازه ی برداشتن پوشش پلاستیکی آنتن رادار هواپیما را جهت دیدن آنتن انقلابی زسلان را داده بودند.

از این گذشته در پاریس یک فروند جنگنده ی Night hawk F-117 امریکایی حضور داشت ( که انقلابی برای استفاده در تکنولوژی استیلث بود) که روس ها اضهار داشتندبرای فهمیدن اینکه آیا زسلان می تواند اف-117 را کشف کند باید با میگ-31 در هوا پرواز کرد.
متاسفانه تا به حال رقابت این چنینی انجام نشده اما کارشناسان روسی مطمن بودند که زسلان توانایی کشف F-117 را در حین پرواز دارد.
توسعه ی مدنیزه شده ی میگ -31 M در سال 1981 و همچنین بعدا" جنگنده ی رهگیر میگ-31 BM منجر به ساخت بهبود داده شده ی رادار کنترل آتش زسلان M شد.زسلان M با رادار اصلی متفاوت است در مرحله اول رادار یک آنتن بزرگتر داشت که مشخصه های قطر به 1.4 متر و برد کشف به 300 تا 400 کیلومتر افزایش داده شده بود.

زسلان N007 اولین رادار آرایه فازی شده برای ورود به خدمت هواپیماهای جنگنده بود.در سال 1968 , Phazotron موظف به توسعه ی رادار برای میگ-31 آینده شد.مهندسان دو مجموعه ی تولید را با نام های Gorza و Vikher آماده کردند که هر دو بر تکنولوژی سری های sapfir پایه گذاری شده بودند.
نمونه ی نهایی smarch-100 نامگذاری شد اما با عدم تقاضا مواجه شد و شکست خورد.در نتیجه در سال 1971 فازوترون به شریک کنسرسیومیش NIIP دستور پذیرش کلیه مستندات را داد,نتیجه رادار زسلان بود.

کار بسیار سختی بود چون یکی از نیازمندی های اصلی , در گیری با موشک های کروز بود و فازوترون با تجربه برای حل مشکل علیه کشف اشیای کوچک و صداهای ناهنجار زمینی و رهگیری همزمان اهداف چندگانه شکست خورده بود!
سرانجام تمام مشکلات با انبوه کمک از طرف NPO Istok و Lenintz حل شد. این گروه ها به ترتیب به طرح آرایه فازی شده و ساخت آن کمک کرده بودند و سرانجام در دسامبر 1981 به خدمت رسید.

زســــــــــــلان دوبرابر رادار هواپیمای امریکایی اف-14 یعنی AWG-9 وزن داشت.تیم NIIP بر این عقیده بود که برتری های یک رادار آرایه فازی شده در دوره های پویش آنی نزدیک و قابلیت درگیری اهداف چند گانه است. چون یک آنتن پویش کننده ی مکانیکی 12 تا 14 ثانیه زمان برای یک اسکن کامل صرف می کند.

تست های اولیه ی از رادار در 1973 هدایت شدند و در 1976 اولین تست هوایی بر روی یک هواپیما انجام شد. در 15 فوریه 1978 در یک ماموریت 10 هدف کشف و رهگیری شدند و آن اولین اجرا در آن زمان بود.در 1982 جنگنده ی میگ-31 رادار زســــــــــلان را حمل کرد و در 1983 کاملا" عملیاتی شد. وزن آنتن رادار 300 کیلوگرم بود و وزن کل رادار 1000 کیلوگرم بود.

زســـــــــــــلان یک کامپیوتر Argon-15A را به کار می برد که اولین کامپیوتر دیجیتالی بود که در روسیه طراحی می شد. زسلان در محدوده ی باند فرکانسی 9 تا 9.5 گیگا هرتز عمل می کند. زسلان توانایی رهگیری و درگیری با اهداف پایین تر از 25 متر را دارد اهدافی مانند موشک های کروز!
ماکزیمم برد سرچ ممکن برای یک هدف هوایی بزرگ 300 کیلومتر بود.


مشخصات رادار Zaslon

برد اسکن برای بمب افکن: 180 تا 200 کیلومتر و
برد رهگیری: 120 تا 150 کیلومتر
برد اسکن برای جنگنده ها: 120 کیلومتر
برد رهگیری: 90 کیلومتر
برد کشف اهداف هوایی با سطح مقطع راداری 0.3 متر مربع : 65 کیلومتر
فرکانس عملکرد: باند X و باند L
زوایای اسکن: +-70 azimuth, +70/-60 elevation
توان متوسط فرستنده: 2.5 کیلو وات
مشخصه ی :MTBF
55 ساعت
وزن رادار: 1000 کیلو گرم

منبع :
سنترال کلابز
|+| نوشته شده توسط مجید احمدیان در جمعه پنجم آذر 1389  |
 قابلیت‌های فراوان WiMAX
قابلیت‌های فراوان WiMAX
بررسی‌های مؤسسة تحقیقاتی ABI نشان می‌دهد كه فناوری WiMAX، هم در اروپا و هم در آمریكا، طرفدارانی را به خود جلب كرده است؛ بدین معنی كه هر كجا كه طیف WiMAX با لحاظ كردن شرط بی‌طرفی تكنولوژی در دسترس باشد، این فناوری آیندة درخشانی خواهد داشت. همچنین، تحقیق دیگری كه شركت موتورولا، یكی از حامیان فناوری WiMAX، انجام داده است، نشان می‌‌دهد كه در آمریكا حجم تقاضا برای خدمات باند وسیع سیار بسیار زیاد است.
به گزارش گروه علمی-تحلیلی طیف شبكه‌های WiMAX در اغلب كشورهای اروپایی كه از طیف موجود در باند 3.5GHz استفاده می‌كنند، پیاده شده است؛ با وجود این، پیاده‌‌سازی این شبكه‌ها عمدتاً برای عرضة خدمات بی‌سیم ثابت بوده است. همچنین استاندارد IEEE 802.16e-2005 كه به WiMAX سیار معروف است، در طیف 3.5GHz در حال توسعه است، اما پیش از این در هلند كه از طیف 2.6GHz استفاده می‌كند، این استاندارد به طور آزمایشی مورد استفاده قرار گرفته است؛ طیف 2.6GHz در اروپا به عنوان باند توسعة UMTS تخصیص داده شده است.
جامعة اروپا و چندین رگولاتور ملی شامل نروژ، سوئد و انگلستان، به همراه اتحادیة
WiMAX، خواستار تغییر اوضاع و شرایط كنونی هستند.
سازمان ITU نیز تاكید كرده است كه همة فناوری‌های مبتنی بر OFDM، باید از استاندارد IMT2000 پیروی كنند. این اقدامات WiMAX سیار را در وضعیتی مشابه با 3G قرار می‌دهد، به‌ویژه زمانی كه از باندهای مختص توسعة 3G و به طور بالقوه، از باندهای فعلی 3G استفاده می‌شود.
ایان ككس، تحلیل‌گر مؤسسه تحقیقاتی
ABI، در این رابطه می‌گوید: "این تغییرات، نشانة خوبی برای بی‌طرفی تكنولوژی تلقی می‌شود؛ زیرا در مزایده‌های آیندة باند فركانسی، بی‌طرفی تكنولوژی یك رویكرد مورد قبول خواهد بود. خدمات و محصولات WiMAX سیار، طی سال 2007 عرضه خواهند شد."
علاوه بر این، شركت موتورولا تاكید می‌كند كه در حال حاضر، شركت‌های عرضه‌كنندة خدمات بی‌سیم در آمریكا، به این موضوع پشتگرم هستند كه 57 درصد از كاربران اینترنت معتقدند، در دسترس بودن خدمات باند وسیع بی‌سیم، در هر جایی كه آنها حضور دارند، بسیار مهم است.
فرد رایت، معاون ارشد و مدیر كل Home & Networks Mobility شركت موتورلا، گفت: "واضح است كه مصرف‌كنندگان و كاربران اینترنتی، برای دسترسی به اینترنت پرسرعت، خواهان از میان برداشته شدن خطوط یا كابل‌های باند وسیع هستند."
تحقق یافتن ادعای فرد رایت، به نفع شركت موتورولا و دیگر سازندگان تجهیزات WiMAX خواهد بود. راب كان وی، مدیر اجرایی انجمن GSM، در آخرین مصاحبة مطبوعاتی خود خاطرنشان كرده است: "فناوری WiMAX، از بطن شركت‌هایی همچون اینتل ظهور كرده است. در حال حاضر شركت اینتل به امر فروش Chipset مشغول است و سرمایه‌گذاری و توسعة WiMAX برای این شركت بسیار سودآور و درآمدزا خواهد بود."
|+| نوشته شده توسط مجید احمدیان در جمعه پنجم آذر 1389  |
 تاريخچه‌ي GSM

تاريخچه‌ي GSM

گسترش گوشي‌هاي سلولي تلفن همراه در اوايل دهه‌ي هشتاد ميلادي در اروپا، رو به زوال

 

نهاد. عدم وجود استانداردسازي‌هاي تكنولوژيكي، سران اجلاس وزراي ارتباطات و فناوري

 

اطلاعات كشورهاي اروپايي را در سال 1982 با هدف توسعه‌ي يك استاندارد واحد براي

 

گوشي‌هاي همراه كه در سراسر قاره، قابل استفاده باشد، وادار ساخت تا به ساخت گروه

 

ويژه‌ي تلفن همراه (GSM) مبادرت ورزند.

نخستين شبكه‌ي استاندارد جي‌اس‌ام نيز در سال 1988 و در فنلاند افتتاح شد. در سال 1989،

 

مسووليت مديريت استاندارد به موسسه‌ي استانداردهاي ارتباطات سيار اروپا (ETSI) واگذار

 

شد و فاز نخست راه‌اندازي شبكه‌هاي GSM در سراسر قاره نيز به سال 1990 بهره‌برداري

 

شد.

در پايان سال 1993، بالغ بر يك ميليون كاربر از طريق 70 سرويس دهنده در 48 كشور از

 

سرويسهاي در سراسر اروپا از سرويسهاي جي‌اس‌ام استفاده مي‌كرد


ادامه مطلب
|+| نوشته شده توسط مجید احمدیان در جمعه پنجم آذر 1389  |
 "تلفن اینترنتی" و تحولاتی که در عرصه مخابرات در حال وقوعاست
"تلفن اینترنتی" و تحولاتی که در عرصه مخابرات در حال وقوعاستبا توجه به گسترش بحث و تبادل‌نظر راجع به مفاهیمی چون " تلفن اینترنتی " و “IP Telephony” و “VOIP” در جامعه، در مطلب زیر به معرفی مختصریاز این تحول تکنولوژی و پیامدهای آن می‌پردازیم:

مقدمه و تعاریف

مفهوم " تلفن اینترنتی " یا به اصطلاح “IP Telephony” از آنجا نشأت می‌گیرد کهمی‌خواهیم از شبکه‌های مبتنی بر پروتکل اینترنت ( IP ) در کاربردهایی چون تلفناستفاده کنیم. در واقع از زمانی که امکان انتقال صدا از طریق شبکه‌های اینترنتی(مبتنی بر IP ) گسترش یافته است، موضوع "تلفن اینترنتی"، به موضوعی مهم در صنعتمخابرات جهان تبدیل شده است؛ موضوعی که نقطه عطفی در همگرایی سرویس‌های مخابراتینیز خواهد بود. چرا که دو شبکه متفاوت از نظر مقررات و سیاستگذاری را به یکدیگرپیوند داده است:

• شبکه تلفنی سوئیچینگ عمومی ( PSTN ) که همة کشورها به صورت گسترده از آناستفاده می‌کنند و

• شبکة اینترنت که مبتنی بر تکنولوژی سوئیچینگ بسته‌ای است.

البته اصطلاح “IP Telephony” تعاریف مختلفی بین مهندسان و سیاستگذاران دارد؛ دراین مقاله، این اصطلاح به معنی یک روش کلی برای انتقال صدا، فاکس و سرویس‌هایوابسته از طریق شبکه‌های سوئیچینگ بسته‌ای مبتنی بر IP ، به کار می‌رود.

تولد "تلفن اینترنتی"

از موضوعات کلیدی که توجه سیاستگذاران، قانونگذاران و صنعت‌گران حوزه مخابرات رابه خود جلب نموده است، این حقیقت است که امروزه، اینترنت و دیگر شبکه‌های مبتنی برIP به صورت روزافزون جایگزین شبکه‌های تلفن سوئیچینگ مداری می‌شوند و با اصلاحشبکه‌های زیرساخت و یا استقرار زیرساخت‌های جدید، این روند جایگزینی، سرعت بیشتریبه خود خواهد گرفت.

یکی از سرویس‌هایی که بر اساس این تغییر و تحول متولد شده است، " تلفن اینترنتی" است. توسعه این شبکه حداقل از دو دیدگاه قابل بررسی است:

1- از نظر کاربران: سرویس "تلفن اینترنتی" امکاناتی را جهت ارایه خدمات صوتی باقیمتی ارزان فراهم می‌کند. همچنین امکان انتقال انواع داده (دیتا) را نیز مهیامی‌کند که امکان ارایه آن از طریق شبکه سوئیچینگ مداری (تلفن معمولی) وجود ندارد.

2- از نظر صنعت: مزیت اصلی تکنولوژی " تلفن اینترنتی " ، همگرا کردن سرویس‌هایمختلف صوتی، دیتا و تصویر و ارایه همزمان خدمات مختلف و همچنین، تعریف سرویس‌هایجدید برای کاربران است. به این ترتیب، فعالان عرصه ارایه خدمات مخابراتی، می‌توانندبا سرمایه‌گذاری کم و مخارج عملیاتی پایین، طیف وسیعی از سرویس‌ها را در اختیارکاربران خود قرار دهند.

تاکنون چندین اپراتور بین‌المللی مخابرات عمومی (PTO) اعلام کرده‌اند که همهترافیک بین‌المللی خود را به ساختار مبتنی بر IP منتقل خواهند کرد و به منظور انجاماین تغییر و انتقال، سرمایه‌گذاری لازم را نیز انام داده‌اند. یکی از دلایل اصلیاین تغییر و تحول، هزینه پایین انتقال ترافیک از طریق شبکه‌های مبتنی بر IP است. برخی برآوردها نشان می‌دهد که با استفاده از این تکنولوژی، انتقال ترافیک باهزینه‌ای برابر با یک‌هشتم هزینه انتقال از طریق شبکه سوئیچینگ مداری امکان‌پذیراست.

سرعت رشد "تلفن اینترنتی"

اگرچه در مورد پیش‌بینی آهنگ رشد " تلفن اینترنتی " اختلاف‌نظر وجود دارد، اماهمه صاحب‌نظران بر این باورند که رشد این تکنولوژی نسبتاً سریع خواهد بود. آمارهانشان می‌دهد ترافیک صوتی که در جهان از طریق شبکه اینترنت منتقل می‌گردد، با رشدی23 درصدی نسبت به سال 2002، 11 درصد کل ترافیک صوتی را در سال 2003 به خود اختصاصداده است.

از طرف دیگر باید توجه نمود که هم‌اکنون در دنیا حتی خطوط سوئیچینگ مداری (تلفنمعمولی) نیز به طور روزافزونی زیر بار انتقال اطلاعاتی غیر از صوت قرار گرفته‌اند. در این رابطه، آمارهایی که ITU-T ارائه کرده است، تعداد خطوط بین‌المللی مربوط بهشبکه تلفن معمولی را که از آنها برای برقراری ارتباطات دیتا استفاده شده است باخطوط بین‌المللی که مخصوص انتقال دیتا هستند مقایسه می‌کند.
|+| نوشته شده توسط مجید احمدیان در جمعه پنجم آذر 1389  |
 نمایشگرهای سه بعدی
نمایشگرهای سه بعدی
 

نمایشگرهای سه بعدی

نمایشگرهای سه بعدی

امروزه در اخبار تکنولوژی و فناوری­های نوین، گزارش­های زیادی در رابطه با نمایشگرها یا تلویزیون­های سه­بعدی می­شنویم. نمایشگرهای سه­بعدی، هیجان ناشی از دیدن فیلم­های سه­بعدی و سینمای سه­بعدی را در ذهن تداعی می­کنند. طراحان و سازندگان نمایشگرهای سه­بعدی با الهام از نحوه عملکرد دیدن اشیا با چشم، و چگونگی تفسیر آن توسط مغز، ساختار چنین وسایلی را طراحی نمودند. هنگامی می­توانیم جسمی را ببینیم که نوری از آن به چشم ما وارد شود؛ سپس مغز شروع به تفسیر نور دریافت شده می­کند و تصور جسم در فکر ما خلق می­شود؛ در این زمان است که جسم را می­بینیم.

هنگامی که جسمی دور باشد نور منعکس شده از آن به صورت موازی به دو چشم ما وارد می­شود و در صورتی که فاصله از جسم کم باشد، نورهای تابشی به صورت همگرا وارد چشم می­شوند. در هر دو حالت، چشم تأخیر و جابجایی نور را روی نقطه کانونی شبکیه اصلاح کرده و اطلاعات یکپارچه­ای را به مغز ارسال می­کند و جسم دیده می­شود. از طرفی، هنگامی که چشم تلاش می­کند تا سمت راست یا چپ بینی را ببیند، بعد از مدت کوتاهی دچار دوبینی می­شود. این ویژگی چشم اساس و پایه ساخت نمایشگرهای سه­بعدی اعم از سینما، تلویزیون، مانیتور و ... شده است.

صفحات نمایشگرهای سه­بعدی مانند نمایشگرهای عادی از پیکسل تشکیل شده با این تفاوت که تمامی پیکسل­های موجود در صفحه، یک نوع تصویر را نمایش نمی­دهند. به عبارتی در یک لحظه دو تصویر از نمایشگر پخش می­شود. نیمی از پیکسل­ها یک تصویر و نیمی دیگر تصویری دیگر را پخش می‌کنند زیرا یکی از آن تصاویر، فقط برای دیدن با چشم چپ و تصویر دیگر فقط برای دیدن با چشم راست است.

تعداد پیکسل­های تشکیل دهنده صفحه نمایش در کیفیت تصاویر سه­بعدی نقش بسیار مهمی دارد. از طرفی سرعت انتقال اطلاعات به پیکسل­ها نیز از اهمیت ویژه­ای برخوردار است. امروزه نمایشگرهای پلاسما و LCD دارای سرعت مناسبی در جایگزینی تصاویر هستند. به همین منظور از این نوع نمایشگرها در تولید تصاویر سه­بعدی استفاده می­شود. یکی از تفاوت­های عمده بین نمایشگرهای سه­بعدی با LCD یا پلاسما در شیشه این نمایشگرهاست. این شیشه­ها به گونه­ای ساخته شده­اند که نور را پخش نمی­کنند بلکه به صورت متمرکز به نقطه هدف ارسال می­کنند.

هدف آن به طور متناوب بین چشم چپ و راست بیننده تغییر می­کند. در یک لحظه هدف آن یکی از چشمان بیننده است و در لحظه­ای دیگر چشم دیگر بیننده را مورد هدف قرار می­دهند و چون تصاویر با سرعت بالایی عوض می­شود و به تناوب به چشم راست و چپ ارسال می­گردد، در نتیجه دیدی سه­بعدی از تصاویر نمایشگر ایجاد خواهد شد. البته با استفاده از عینک­های ویژه هم اختلاف زمانی دو تصویر برطرف شده و تصویری واحد به مغز مخابره می­شود و همچنین تصاویر با وضوح و کیفیت بالاتری دیده می­شوند.

به عبارتی سیستم داخل این عینک­ها به گونه­ای طراحی شده است که اختلاف زمانی دو تصویر متناوب را با سرعتی بسیار بالا از بین می­برد در نتیجه آنچه ما تصور می­کنیم تصاویری با وضوح و کیفیت مناسب است که به محیط طبیعی بسیار نزدیک است. عینک­های ساخته شده برای این نمایشگرها به دو نوع تقسیم می­شوند. نوع اول آن دارای تکنولوژی ساده­ایست و در ساخت آن از لنز anaglyph استفاده شده است.

در صورتی که بدون این عینک به صفحات نمایشگر سه­بعدی نگاه شود دو گونه تصویر دیده می­شود و چشم دچار دوبینی شده و بعد از مدتی خیره شدن به صفحه نمایشگر، احساس سرگیجه به فرد دست می­دهد. لنز به کار رفته در این عینک­ها به رنگ­های قرمز و آبی است و تصاویر سه­بعدی را از صفحه تلویزیون به چشم بیننده منتقل می­کند. چگونگی عملکرد این لنزها بدین قرار است که لنز قرمز نورهای قرمز ساطع شده از نمایشگر را جذب می­کند و باعث حذف نور قرمز در تصاویر می­شود.

لنز آبی نیز به همین ترتیب نورهای آبی تصاویر را جذب می­کند. به عبارتی چشم با لنز آبی تصاویر قرمز و با لنز قرمز تصاویر آبی را می­بیند. از آنجا که چشم دارای قدرت همگرایی روی نقطه­ای خاص در شبکیه است، مغز هنگامی تصویری را تشخیص یا تفسیر می­کند که هر دو چشم، یک تصویر را دیده باشند. در نمایشگرهای سه­بعدی نورهای وارد شده از صفحه نمایشگر به چشم، در نقطه­ای متمرکز می­شود که روی فاصله کانونی چشم نیست و اندکی با آن تفاوت دارد با استفاده از عینک، این اختلاف با فاصله کانونی برطرف شده و یکی از تصاویر نزدیک­تر و دیگری دورتر دیده می­شود و بیننده تصور می‌کند که تصویر عمق دارد؛ بدین ترتیب تصاویر سه­بعدی ایجاد می­شود.

امروزه نوع پلاریزه این عینک­ها برای دیدن فیلم در سینما مورد استفاده قرار می­گیرد. در نوع دیگر این عینک­ها از تکنولوژی LCD یا نمایشگرهای کریستال مایع استفاده شده است. این عینک­ها مجهز به حسگرهای مادون قرمز می­باشند و از طریق بی­سیم با صفحه نمایشگر مرتبط هستند. بدین ترتیب آنچه در صفحه نمایشگر وجود دارد بر روی این عینک ظاهر می­شود و همچنین تأخیر زمانی بین مجموعه تصاویری که به چشم چپ و راست بیننده می­رسد، در کسر بسیار کوچکی از ثانیه از بین می­رود و بیننده تصاویر نمایش داده شده را بدون تأخیر زمانی و دارای کیفیت و وضوح بسیار بالایی می­بیند.

لنزهای LCD این عینک­ها در دو حالت شفاف و مات در تناوب هستند که هر یک از این حالات روی یک چشم عمل می­کند و به طور متناوب تغییر می­کند ولی چون این اتفاق با سرعت بسیار بالایی می­افتد، ذهن انسان قادر به کشف و تشخیص آن نیست. به همین دلیل است که اگر هنگام دیدن نمایشگرهای سه­بعدی از عینک استفاده نشود، بیننده دچار دو بینی خواهد شد. تصور کنید که دوربینی از نقطه x به سمت نقطهy از چپ به راست (مطابق فلش نشان داده شده) حرکت کند. اگر بیننده­ای با یک لنز تیره و چشم چپ به این نقطه خیره شود سپس این تصویر را با چشم راست و همان لنز ببیند، هنگامی که دوربین به نقطه y می­رسد چشم چپ با یک هزارم ثانیه زودتر از چشم راست آن را دیده است.

این تأخیر زمانی در چشم چپ و راست باعث خلق تصاویر سه­بعدی می­شود. به عبارتی تصویربرداری سه­بعدی تکنیکی است که با دوربین­های فیلمبرداری و انجام تأخیر زمانی در ثبت تصاویر، ایجاد می­شود. عمق ایجاد شده در تصاویر سه­بعدی، ارتباط مستقیم با سرعت حرکت دوربین و نیز فاصله از جسم دارد. در فیلمبرداری حرفه­ای سه­بعدی از دوربین­هایی با پایه ثابت استفاده می­شود که به طور مداوم به دور جسم یا شی بی­حرکت گردش می­کنند. از این روش در ساخت فیلم­های تلویزیونی و بازی‌های کامپیوتری در قالب سه­بعدی استفاده می­گردد.

تصاویر سه­بعدی در انواع نمایشگرهای زیر قابل دیدن است:
• Anaglyphic 3D (با عینک­های تیره)
• Polarization 3D (با عینک­های پلاریزه)
• Alternate-frame sequencing (با عینکی که صفحات آن به تناوب باز و بسته می­شود یا کرکره ایست)
• Autostereoscopic (نمایشگرهایی بدون عینک)

شرکت سونی به تازگی نمایشگری ارائه داده است که بیننده می­تواند بدون عینک تصاویر آن را به صورت سه­بعدی ببیند. این شرکت اعلام کرده است که این محصول در ابعاد بزرگ تولید می­شود و برای نمایش تبلیغات مورد استفاده قرار می­گیرد. برای نمایشگرهای سه­بعدی می­بایست فیلم­های خاصی تولید شود که به آن فیلم­های سه­بعدی گفته می­شود. فیلم سه­بعدی عبارتند از تصاویر متحرکی که تعبیری غیر واقعی از عمق محیط در ذهن ایجاد می­کند. برای این منظور دوربین­های ویژه­ای تصاویر را از دو جهت ثبت می­کنند یا با استفاده از تکنیک­های کامپیوتری و سخت­افزارهای مخصوص، محیط مورد نظر، تصویرپردازی می­شود.

این روش محدود به فیلم­های سینمایی بلند نمی­شود بلکه شامل فیلم­های تلویزیونی یا ویدیویی نیز خواهد شد. از طرفی به دلیل هیجان زیاد ایجاد شده ناشی از دیدن تصاویر سه­بعدی، بازی­های کامپیوتری ساخته شده با این تکنیک­ها، مورد استقبال عده کثیری از افراد به ویژه جوانان قرار گرفته است. با دوربین­هایی که دارای لنز مخصوص است، این امکان وجود دارد که تصاویر از چندین جهت یا نما دیده شود یا برای داشتن دید چند جهتی پردازش­های لازم روی آن صورت گیرد. تصاویر چند جهتی بعد از پردازش به تصاویر 2D تبدیل می­شوند و با پردازش­های نهایی می­توانند به 3D یا سه­بعدی مبدل گردند.

به عبارتی یکی از راه­های خلق تصاویر سه­بعدی، انجام پردازش­های نرم­افزاری روی تصاویر دو بعدی است­. نمایشگرهای 3D صفحات نمایشی هستند که در ساخت آنها از تکنولوژی نمایش سه­بعدی تصاویر و نیز نمایش چند تصویر به طور هم­زمان استفاده شده است یا به تعبیر دیگر نمایش تصاویر به صورت 3D با عمق 2D در این نمایشگرها امکان پذیر است. از سال 1990 طراحی و پیاده­سازی این نمایشگرها قوت بیشتری گرفت و تاکنون فیلم­ها و سریال­های گوناگونی با این تکنولوژی ساخته شده است.

یکی از شاخص­ترین آنها سریال کمدی Rock From The Sun 3rd است. دیدن فیلم­های سه­بعدی با داشتن عینک­های مخصوص، همیشه مورد توجه بوده است زیرا فرد بیننده خود را در صحنه فیلم احساس می­کند و همچنین شبیه پنداری شخصیتی، در حرکات و رفتار بسیار واقعی به نظر می­رسد. اگر شخصیت فیلم به مانعی برخورد فیزیکی کند، گویی این اتفاق برای بیننده افتاده است؛ یا به عنوان مثال صحنه­های طبیعی از حیوانات و پرندگان و ... بسیار واقعی و زنده به نظر می­رسند و این احساس را ایجاد می­کنند که اتفاقات درون فیلم در فاصله­ای بسیار نزدیک در جریان است.

هیجان و زنده بودن تصاویر باعث شده است تا طراحی و پیاده­سازی نمایشگرهای سه­بعدی با سرعت بیشتری در جریان باشد. زیرا انجام بازی­های کامپیوتری و دیدن فیلم­های گوناگون با نمایشگرهای سه­بعدی مورد توجه و استقبال گروه کثیری از افراد قرار گرفته است.

|+| نوشته شده توسط مجید احمدیان در جمعه پنجم آذر 1389  |
 از این پس رویا با تلویزیون های Full LED 3D و تخیل کودکی بخشی از زندگی واقعی خواهد بود
از این پس رویا با تلویزیون های Full LED 3D و تخیل کودکی بخشی از زندگی واقعی خواهد بود
 

از این پس رویا با تلویزیون های Full LED 3D و تخیل کودکی بخشی از زندگی واقعی خواهد بود

آقای اندی کیم، مدیر عامل ال‌جی در ایران: از این پس رویا با تلویزیون های Full LED 3D و تخیل کودکی بخشی از زندگی واقعی خواهد بود جناب آقای اندی‌کیم، مدیر عامل ال‌جی در ایران، در نشست خبری تلویزیون‌های سه بعدی ال‌جی که یکشنبه در هتل هما برگزار شد، در حضور خبرنگاران رسانه‌ها به توضیح چشم‌انداز پیش روی ال‌جی پرداخت. جناب آقای اندی‌کیم، مدیر عامل ال‌جی در ایران، در نشست خبری تلویزیون‌های سه بعدی ال‌جی که یکشنبه در هتل هما برگزار شد، در حضور خبرنگاران رسانه‌ها به توضیح چشم‌انداز پیش روی ال‌جی پرداخت و گفت: در پایان سال گذشته میلادی، ال‌جی به جایگاه سوم جهانی در اغلب گروه‌های محصولی نظیر تلویزیون‌هایی با پانل مسطح، موبایل، سیستم‌های تهویه مطبوع، یخچال و ماشین لباس‌شویی دست یافت. بنابراین، در ابتدای سال جاری، دفتر مرکزی ال‌جی در کره ، هدف جدید شرکت را رسیدن به جایگاه اول جهانی تعیین کرد و چشم انداز خود را بدین شرح اعلام کرد: تبدیل شدن به بهترین شرکت جهان در زمینه پربار کردن هرچه افزون‌تر زندگی مشتریان از طریق توسعه نوآوری.
وی ادامه داد: در طول چند ساله اخیر، ال‌جی بخش عمده‌ای از درآمد خود را در تحقیق و توسعه و بازاریابی سرمایه‌گذاری کرده تا بتواند از طریق عرضه محصولات و خدمات نوآورانه ارزش‌های برجسته و متمایزی برای مشتریان ارائه نماید و رضایت کامل آنان را فراهم سازد.
آقای اندی کیم ، مقام هفتم خلاق‌ترین شرکت جهان و همچنین مقام هفتم برترین شرکت در زمینه عملکرد را از نشانه‌های عزم ال‌جی برای نوآوری و تامین رضایت مشتری خواند و عرضه تلویزیون Full LED 3D را در همین راستا ارزیابی کرده و گفت: تلویزیونFull LED 3D شرکت ال‌جی شما را قادر می‌سازد رویاهای دوران کودکی خود را در خانه به واقعیت تبدیل نمایید. به عبارت دیگر، از این پس رویا و تخیل کودکی بخشی از زندگی واقعی خواهد بود.
مدیر عامل ال‌جی در ایران کیفیت FULL LED و تروموشن 400 هرتز را از مزیت‌های تلویزیون‌های 3D ال‌جی بیان کرد و افزود: این تلویزیون به طور کامل با سیستم پخش دیجیتال ایران، که به تازگی برقرار شده، سازگار بوده و آن را پشتیبانی می‌کند. در حقیقت، این مدل اولین تلویزیون سه بعدی با سیستم گیرنده دیجیتال داخلی در بازار است.
ایشان اعلام کرد: هدف نهایی ال‌جی و ماموریت این شرکت در ایران نه تنها کسب سهم اول بازار بلکه دست‌یابی به جایگاه اول بازار به عنوان قابل‌ اعتمادترین و دوست‌داشتنی‌ترین برند نزد ایرانیان است.
وی اضافه کرد: بنابراین، برای ال‌جی بسیار مهم است که همراه با مردم ایران تنفس کند، احساس کند و زندگی نمایند و در نهایت تبدیل به بخشی از زندگی آنان به عنوان دوست‌داشتنی‌ترین برند گردد.
وی در ادامه گفت: امروز من به شما اطمینان می‌دهم که ال‌جی به سرمایه‌گذاری و ارائه ارزش‌های برجسته و متمایز از طریق محصولات نوآورانه به مردم ایران ادامه خواهد داد تا وقتی که رضایت کامل آنان را تامین نماید.

 

|+| نوشته شده توسط مجید احمدیان در جمعه پنجم آذر 1389  |
 عرضه‌ي نسل جديد ابررايانه‌ها در سال 2012
عرضه‌ي نسل جديد ابررايانه‌ها در سال 2012
 

عرضه‌ي نسل جديد ابررايانه‌ها در سال 2012

آمريكا در حال ساخت پرسرعت‌ترين ابررايانه جهان است كه سرعت آن چندين مرتبه از تمامي ابررايانه‌هاي موجود در روي كره زمين بالاتر است.

به گزارش خبرنگار فن‌آوري اطلاعات خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، لابراتوار ملي "اوك ‌ريج" در آمريكا اعلام كرد كه در صدد است تا پرسرعت‌ترين ابررايانه جهان را با سرعت 20 پتافلاپس بسازد.

پيش از اين پرسرعت‌ترين ابررايانه در اين لابراتوار به نام "جگوار" داراي سرعت 75/1 پتافلاپس بود.

جيمز هك، يكي از مقامات اوك ريج اظهار كرد: ابررايانه جديد تا سال 2012 آماده مي‌شود.

وي جزييات ديگري درباره اين ابررايانه ارايه نكرد.

لابراتوار ملي "لورنس ليورمور" نيز به شركت آي‌.بي.‌ام سفارش داده تا يك ابررايانه با سرعت 20 پتافلاپس براي اين لابراتوار بسازد.

انتظار مي‌رود اين ابررايانه در اواخر سال 2011 ميلادي ساخته و در سال 2012 به اين لابراتوار ارائه شود.

قرار است هفته آتي يك ابررايانه ساخت چين به نام "تيانه ـ 1A" با سرعت 5/2 پتافلاپس پرسرعت‌ترين ابررايانه جهان معرفي شود.

كارشناسان امور رايانه‌اي مي‌گويند اگرچه آمريكا تا سال 2012 به پرسرعت‌ترين ابررايانه جهان دست پيدا مي‌كند اما نبايد از اين موضوع غافل بود كه چين در رقابت با آمريكا به سر مي‌برد و اين امكان وجود دارد كه ابررايانه‌هايي با سرعت بيش از سرعت ابررايانه‌هاي آمريكا توليد كند.

جرمي اسميت، يكي ديگر از مقامات لابراتوار ملي اوك ريج با اشاره به توجهات بين‌المللي به ابررايانه‌ها اظهار كرد: من شخصا ابررايانه جديد را دوست دارم زيرا در رقابت با ساير كشورها مي‌توان به دستاوردهاي جديدي دست يافت.

وي افزود: توجهات جهاني باعث افزايش اعتبار ابررايانه مي‌شود و منافع دولت را در سرمايه‌گذاري در اين بخش حفظ مي‌كند.

اسميت ادامه داد: زماني كه ژاپن در سال 2002 پرسرعت‌ترين ابررايانه جهان را ساخت جهان شوكه شد.

او تاكيد كرد: ساخت اين ابررايانه توسط ژاپن يك زنگ هشدار براي ما بود تا بفهميم رضايت از خود نه تنها باعث شكست در بازار رقابت مي‌شود بلكه بازار رقابت ملي خود را نيز از دست مي‌دهيم و به اهداف خود دست نمي‌يابيم

|+| نوشته شده توسط مجید احمدیان در جمعه پنجم آذر 1389  |
 گزارشي از شانزدهمين نمايشگاه الكامپ
گزارشي از شانزدهمين نمايشگاه الكامپ
 

گزارشي از شانزدهمين نمايشگاه الكامپ

حضور پرشورتر بازديدكنندگان در روز دوم برگزاري الكامپ شانزدهم، غرفه‌داران را حسابي فعال و به استقبال و پاسخگويي از آن‌ها مشغول كرده بود.

به گزارش خبرنگار فن‌آوري اطلاعات خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، برخلاف روز گذشته، حجم بالاي حضور بازديدكنندگان در ساعات اوليه بسيار مشهود بود و بر همين اساس كسالت روز اول تا حدي برطرف شد. اما باز هم نتوانست ركورد بازديدكنندگان سال‌هاي قبل را به‌دست آورد.

ولي مزيت اصلي اين جمعيت شايد آن بود كه ‌پخش‌كنندگان‌ تبليغات ديگر دستانشان را از جيب درآورده و با جنب‌وجوشي بيش‌تر از روز قبل تبليغ پخش مي‌كردند.

روز دوم خودروي مزدا برروي سكويي در ورودي نمايشگاه به‌عنوان جايزه همراه اول قرار گرفته بود. بلندگوهاي نمايشگاه نيز به طور دائم به اطلاع‌رساني مشغول بود و در مواقعي كه شخصيت و چهره‌اي برجسته در اين حوزه در سالني حضور پيدا مي‌كرد، اطلاع رساني انجام مي‌شد اما جالب است كه ديري نپاييد و از ظهر به بعد تنها صداي موسيقي از بلندگوها به گوش مي‌رسيد.

غرفه‌هايي كه در فضاي باز به ارائه خدمات خود مي‌پردازند اكثرا متشكل از شركت‌هاي ISP و اينترنتي بودند و بازديدكنندگاني چند برابر را به نسبت به غرفه‌هاي داخل سالن جلب كرده بودند كه تبليغات آن‌ها از جمله ارائه كارت اينترنت رايگان و اشتراك‌گيري از بازديدكنندگان با تخصيص‌هاي چند درصدي از جمله عوامل موثر در استقبال‌ها بود.

يكي از مديران بازرگاني اين شركت‌ها عنوان كرد كه ما به اين نمايشگاه بسيار نيازمند بوديم زيرا مبالغ كلاني را براي دريافت خطوط تلفن هوشمند و قابليت ارائه‌دهنده اينترنت به مخابرات پرداخت كرده‌ بوديم، در حاليكه ما تنها در سال حدود 200 مشترك بيش‌تر نداريم اما توانستيم در اين نمايشگاه 600 اشتراك بگيريم.

برگزاري سمينارها و نشست‌هاي متعدد كه اغلب در سالن دولت الكترونيكي برگزار مي‌شود، توانسته بود افراد زيادي را به سمت خود بكشاند ولي متاسفانه باز هم سالن دولت الكترونيك روز نسبتا خلوتي را سپري كرد و يكي از عمده دلايل آن هم زمان اندك نمايشگاه است زيرا هر كدام از نشست‌ها حدودا يك ساعت به طول مي‌انجامد و مردم ترجيح مي‌دهند به جاي حضور در اين نشست‌ها از سالن‌هاي بيش‌تري بازديد كنند و شايد يكي از دلايل ديگر بازديد كم مربوط به تبليغات كم سالن دولتي‌ها و عدم جذابيت اين سالن براي جلب نظر بازديدكنندگان باشد.

البته نشست‌هايي هم در سالن‌هاي ديگر و در بخش ستاد خبري از جمله نشست رييس سازمان نظام صنفي رايانه‌يي با خبرنگاران خارجي، رييس اتحاديه جهاني فن‌اوري اطلاعات انجام شد.

مدير يكي از شركتهاي توليدكننده سخت‌افزار هم نشستي با خبرنگاران برگزار و اظهار كرد كه 80 درصد كي‌بورد و موس اين شركت توليد داخل است.

وي همچنين با اشاره وجود برخي مشكلات هنگام ثبت‌نام نمايشگاه و اينكه اختلافات ارزي بيش‌تر در زمينه حواله‌ها بود خاطرنشان كرد: مشكل اصلي ما ارز نبود، بلكه موضوعي كه رسانه‌ها هم به آن نپرداختند، افزايش 5/2 تا سه برابري قيمت مواد پتروشيمي مورد استفاده ما در اين صنعت بود كه كار را دچار اختلاتي كرد.

علي‌پور آينده‌اي روشن را در بخش كامپيوتري و سخت‌افزاري براي اين شركت ممكن ندانست و دليل ورود اين شركت به بازار شبكه را از اين جهت عنوان كرد و ادامه داد: اي كاش الكامپ يكدست مي‌شد و فقط حوزه‌هاي مربوط به فن‌آوري اطلاعات را در خود جاي مي‌داد تا شاهد آن نباشيم در كنار غرفه‌اي كه موس و كي‌بورد در معرض ديد عموم دارد، غرفه‌اي نرم‌افزاري وجود داشته باشد.

او در پايان سخنانش گفت: از كل ميزان توليدات اين شركت حدود 60 الي 70 درصد توليدات به بخش‌هاي دولتي و خصوصي عرضه مي‌شود.

اما خوشبختانه به نظر مي‌رسيد اپراتور ارائه‌دهنده خدمات اينترنتي نمايشگاه خبر قطع و وصل شدن دائم اينترنت روز اول برگزاري نمايشگاه را شنيد زيرا علاوه بر اينكه روز دوم شاهد قطع و وصلي در اينترنت نبوديم بلكه سرعت اينترنت نيز بسيار بالاتر رفته بود و توانسته بود رضايت حداقل خبرنگاران را براي اطلاع‌رساني به موقع برآورده كند.

براي روز دوم اولويت حضور بازديدكنندگان در سالن‌ها و غرفه‌ها به بخش‌هاي اينترنتي اختصاص داشت و بعد از آن بخش شبكه، امنيت شبكه و نرم‌افزار را مي‌توان ذكر كرد.

اما بايد يكي از شلوغ‌ترين بخش‌هاي ديگر به بازي‌ها و نرم‌افزارهاي بازي‌هاي رايانه‌يي مربوط دانست كه با پايان ساعت كاري نمايشگاه و با تجمع مردم در محوطه نمايشگاه اين غرفه‌ها به قدري شلوغ بود كه تنها چادر غرفه از دور ديده مي‌شد.

بخش‌هاي دولتي و سالن مربوط به دولت الكترونيك همكاري لازم را با خبرنگاران جهت امر اطلاع‌رساني و مصاحبه با افراد نداشتند كه اميدواريم با حضور خود در ديگر سالن‌ها و ديدن مصاحبه غرفه‌داران و فعالان بخش خصوصي اين رويه را در خود تغيير دهند تا بتوانيم شاهد تعاملي بيش از پيش آن‌ها با رسانه‌ها باشيم.

|+| نوشته شده توسط مجید احمدیان در جمعه پنجم آذر 1389  |
 امنيت اطلاعات محرمانه چگونه حفظ مي‌شوند؟
امنيت اطلاعات محرمانه چگونه حفظ مي‌شوند؟
 

امنيت اطلاعات محرمانه چگونه حفظ مي‌شوند؟

امنيت از بدو ورود اطلاعات برروي بسترهاي رايانه‌يي دغدغه جديدي را براي كاربران به وجود آورده زيرا برخي از اطلاعات جنبه محرمانه داشته و يا اشخاص به دسترسي ديگران به اطلاعاتشان تمايل ندارند؛ توكن (TOKEN) امنيتي (قفل اطلاعات محرمانه افراد) يك ماژول سخت‌افزاري است كه براي احراز اصالت فرد، نگه‌داري اطلاعات حساس و عمليات رمزنگاري استفاده مي‌شود و هر توكن امنيتي معمولا داراي يك شناسه شخصي يا اصطلاحا PIN است كه براي فعال‌سازي توكن به‌كار مي‌رود و از آن مي‌توان براي احراز اصالت فرد در رايانه‌ها و يا شبكه‌هاي رايانه‌يي استفاده كرد.

به گزارش خبرنگار فن‌آوري اطلاعات خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، پنهان‌سازي فايل‌ها و برخي پوشه‌ها از جمله اقداماتي محسوب مي‌شود كه در راستاي همين موضوع شكل گرفتند اما هنگامي كه دسترسي و كار با آن‌ها همگاني شد، ديگر نمي‌توانستند به‌عنوان شيوه‌اي امن مورد خطاب قرار بگيرند و حتي با بروز قفل‌شكن‌هايي در بازارهاي رايانه‌يي ديگر افراد كم‌تر به قفل كردن پوشه‌ها و اطلاعات خود تمايل دارند.

نياز به قفلي به روز و كارامد براي ايمن سازي اطلاعات روز به روز بيش‌تر احساس شده تا اينكه توكن‌ها سر از بازارهاي كشورهاي غربي درآوردند و با نقش مؤثري كه از خود ايفا كردند، توانستند به‌راحتي سر از ديگر كشورها نيز درآورند و رفته رفته كار با آن‌ها رايج شد تا جايي كه برخي كشورها درصدد ساخت آن‌ها برآمدند.

شايد اين سيستم سخت‌افزاري خيلي جديد نباشد اما ارائه خدمات توسط آن در سطح كشور در حال گسترده شدن بوده و به اعتقاد كارشناسان قبل از اين موضوع هم امضاي ديجيتالي مطرح شد اما تاكنون به كارامدي مطلوب خودش نرسيده است و شايد تنها وزارت بازرگاني توانسته باشد استفاده از آن‌ها را به عنوان سامانه حفظ هويت افراد به كار بگيرد.

*ظاهر توكن*

توكن‌ها برخلاف آنچه افراد در وهله اول از قفل در ذهن‌شان ايجاد مي‌شود، بسيار شبيه فلش مموري‌هاي معمول هستند به نحوي كه اگر يك توكن و يك فلش را در كنار يكديگر قرار دهيم تشخيص آن‌ها مشكل مي‌شود.

در اين باره مهندس مهدي فلاح‌چاي - كارشناس فن‌آوري اطلاعات - مي‌گويد: حافظه‌هاي فلش به‌طور معمول صرفاً به‌عنوان يک رسانه عادي جهت ذخيره‌سازي اطلاعات به کار مي‌روند، در حالي كه ملزومات امنيتي سخت‌افزاري و نرم‌افزاري در آ‌ن‌ها رعايت نشده است و امکان پردازش و انجام عمليات رمزنگاري در فلش وجود ندارد و از اين رو قياس بين توکن‌هاي USB و فلش به‌دليل ماهيت کاملاً متفاوت آن‌ها منطقي به‌نظر نمي‌رسد.

*تفاوت توكن و كارت هوشمند*

معمولا كارت‌هاي هوشمند با توجه به نوع طراحي و تراشه‌اي كه در آن‌ها موجود است، نياز به دستگاه كارت خوان را الزامي مي كند و در همين خصوص مهندس مهدي فلاح‌چاي کارت‌هاي هوشمند و توکن‌هاي USB را به‌عنوان رايج‌ترين توکن‌هاي سخت‌افزاري امروزي مطرح كرد و ادامه داد: کارت‌هاي هوشمند از قدمت بيش‌تري نسبت به توکن‌هاي USB برخوردارند يا به عبارت ديگر توکن‌هاي USB عضو جديد و تکامل‌يافته کارت‌هاي هوشمند تلقي مي‌شوند هرچند كه از نظر قابليت‌هاي فني و خدماتي که ارائه مي‌دهند مشابه يکديگرند.

نيازمند نبودن پورت‌هاي USB به دستگاه كارت‌خوان برگ برنده آن‌ها در برابر كارت‌هاي هوشمند به حساب مي‌آيد.

درباره تفاوت توكن امنيتي با قفل‌هاي سخت‌افزاري (Dongle) هم ميت‌وان گفت كه كار قفل جلوگيري از كپي غيرمجاز نرم‌افزار است كه توكن هم اين قابليت را داراست ولي به هيچ عنوان در تنوع خدماتي كه ارائه مي‌دهد قابل قياس با قفل‌ها نيست.

*مزاياي توكن*

شاهين خراساني - كارشناس امنيت شبكه – مي‌گويد: برخورداري از رابط استاندارد (PKCS#11) به منظور برقراري ارتباط با توكن و هم‌چنين پشتيباني از زيرساخت كليد عمومي (PKI)، امكان استفاده از اين محصول را در طيف وسيعي از نرم‌افزارهاي PKI-enabled فراهم كرده است.

مسلما جلوگيري از دسترسي غيرمجاز به داده‌ها و اطلاعات حساس کاربران از مزاياي اصلي توكن‌ها قلمداد مي‌شود كه دكتر رسول جليلي - عضو هيات علمي دانشگاه صنعتي شريف - با بيان اينكه توانمندسازي نرم‌افزارهاي کاربردي و حتي کاربردهاي مبتني بر وب به امکانات زيرساخت کليد عمومي، مستلزم به کارگيري همه ملزومات امضاي ديجيتالي از جمله توکن هوشمند و گواهي ديجيتالي است، اظهار كرد: اين ملزومات اثبات مي‌کنند که کليد خصوصي امضا کننده يک سند و يا يک تعهد اداري، مالي يا تجاري متعلق به او است و امکان انکار براي حضور وي در فعاليت امضاء شده، وجود ندارد.

مي‌توان از توكن براي ذخيره‌سازي امن اطلاعات حساس نظير كليدهاي رمزنگاري، اطلاعات لاگين به رايانه و سرورها (شامل نام كاربري و گذرواژه) و كليدهاي خصوصي مربوط به گواهي‌هاي ديجيتال استفاده كرد.

رمزگذاري و امضاي ديجيتال فايل‌ها و اطلاعات حساس کاربر، ايجاد يک پارتيشن امن و رمزگذاري شده در سيستم، دسترسي به برنامه‌هاي کاربردي، ورود امن به شبکه/سيستم عامل، امنيت در شبکه خصوصي مجازي، امنيت پست الکترونيک، هويت شناسي دو عامله در وب، دولت، تجارت و حفظ سلامت الکترونيکي برخي از اين راه‌حل‌ها هستند.

*استفاده‌كنندگان توكن*

تمام مشاغلي كه با جريان اطلاعات سر و كار داشته باشند و علاوه بر آن درصدد نقل و انتقال داده‌ها نيز باشند به تناسب عملكرد توكن‌ها، نيازمند آن براي برقراري ارتباطات امن خواهند بود.

اصلي‌ترين كاربرد اين سيستم‌ها از ديد جليلي در مباحث تجارت الكترونيكي است و زماني كه مي‌خواهيم يك تراكنش الكترونيكي را انجام دهيم و از جهتي هم مي‌خواهيم آغازكننده اين تراكنش از خودش سلب مسوليت نكند و به تعبيري انكار حضور در يك تراكنش الكترونيكي مالي را از اين منظر از افراد سلب خواهيم كرد.

استفاده از توکن‌هاي هوشمند محدود به کاربران و مشاغل خاصي نيست و به‌طور عمده توکن هوشمند توسط مراکز تجارت الکترونيک، بانک‌ها، ارگان‌هاي نظامي، سيستم‌هاي اتوماسيون، وزارت‌خانه‌ها، بيمارستان‌ها و کليه افراد و سازمان‌هايي که محرمانگي و اطمينان از حفظ تماميت و دست‌نخوردگي اطلاعات شخصي برايشان حائز اهميت است و احراز هويت اشخاص جهت دسترسي به منابع اطلاعاتي برايشان ضروري باشد، قابل استفاده است.

*چگونگي ذخيره اطلاعات در توكن*

تراشه موجود در توكن‌ها نقش حافظه را براي ذخيره‌سازي اطلاعات بازي مي‌كند؛ توكن‌ها تعدادي الگوريتم رمز و يك حافظه امن را در خود جاي مي‌دهند كه در اين راستا از حافظه امن براي نگه‌داري اطلاعات حساس مثل كليدهاي رمزنگاري استفاده مي‌شود.

بعضي از توکن‌ها از پردازنده‌هايي استفاده مي‌کنند که امکان انجام رمزنگاري را به‌صورت سخت‌افزاري دارا هستند اما ورود آن‌ها به ايران ممنوع است؛ تراشه يا ميکروکنترلر توکن به‌عنوان مهم‌ترين بخش اين تجهيز مطرح است كه در امنيت و کارايي آن نقش مهمي ايفا مي‌كند.

*هدف توكن هاي بانكي*

منصور وفابخش - مدير يك شركت اينترنتي – معتقد است: توكن در راستاي رواج بانكداري الكترونيك است و معمولا براي حواله‌هاي بانكي از آن استفاده مي‌شود و در موارد كارت به كارت كردن اصولا نيازي به آن‌ها نيست و در كل بيش‌تر براي نقل و انتقالات اين حساب‌ها مورد استفاده هستند.

‌تمامي دسترسي‌هاي مهم افراد به حساب‌هاي بانكي از طريق اينترنت با وجود اين توكن‌ها ميسر است و اين توكن‌ها قادرند كه در هر دقيقه يك رمز توليد كنند تا سوءاستفاده‌اي از حساب‌هاي بانكي افراد به وجود نيايد.

*امنيت توكن‌ها*

توكن‌هايي كه خود در راستاي حفظ امنيت اطلاعات شكل گرفته‌اند اگر نتوانند امنيت را برقرار كنند مسلما كاربران نگران خواهند شد و به همين منظور بايد ديد چه راهكارهايي وجود دارد تا امنيت اين قطعه سخت‌افزاري را به حداكثر برساند.

حملات کانال جانبي مهم‌ترين نوع حملات فيزيکي به تراشه‌هاي توکن هوشمند است؛ معمولا اين نوع از حملات از رفتار تراشه در زمان انجام محاسبات، بهره‌برداري مي‌کنند و تحليل توان مصرفي، تابش الکترومغناطيس، زمان انجام محاسبات، عکس‌العمل در مقابل ايجاد خطا و اختلال، مي‌تواند اطلاعاتي را درباره کليد سري ذخيره شده در حافظه توکن هوشمند، آشکار کند.

در توکن‌هاي هوشمند استفاده از حافظه‌هاي خارجي مي‌تواند امنيت آن‌ها را در مقابل حملات مختلف به خطر اندازد و استفاده از حافظه داخلي ميکروکنترلر در توکن‌هاي هوشمند ضروري است.

اكثر كارشناسان حوزه امنيت اطلاعات معتقدند كه استفاده از اين قطعه سخت‌افزاري بايد محدود به محصولات داخل كشور شود زيرا قطعات ديگر كشورها امكان وجود حفره امنيتي را دارد.

توكن‌ها در كشورهاي مختلفي هم‌چون آمريكا، چين و تايوان ساخته مي‌شوند ولي نمي‌شود از منظر امنيتي به تمام آن‌ها اعتماد كرد زيرا مطمئن نيستيم كه اطلاعات در آن‌ها كپي و جعل نشود.

به عنوان مثال ممكن است بتوان اطلاعات داخل يك توكن را سرقت كرده و از آن سوء استفاده كرد و يا يك توكن كاملا مشابه ساخته و در فرايند ورود به يك سامانه به جاي يك كاربر مجاز ايفاي نقش كرد.

*ساخت داخلي توكن*

تمام مشكلات و نگراني‌ها از استفاده توكن‌هاي خارجي امكان وجود حفره امنيتي در آ‌ن‌هاست.

راه‌حل بسيار ساده‌اي جز توليد داخل و گسترش آن وجود نخواهد داشت در حالي كه اوضاع توليد داخلي كشور ما هميشه با معضلاتي اساسي روبه‌رو بوده است تا جايي كه در بازه‌هاي زماني خاصي با سخت‌گيري‌هاي به وجود آمده، مبادي قاچاق رونق گرفته است.

توليد قطعات سخت‌افزاري توکن هوشمند نيازمند تجهيزات توليد قطعات نيمه هادي است، در حال حاضر امکان ساخت تراشه‌هاي کارت هوشمند و درنتيجه نوعي از توکن‌ها که از اين فن‌آوري استفاده مي‌کنند در ايران وجود ندارد اما انواع ديگر که پردازنده (تراشه) همه منظوره و نرم‌افزار (firmware توکن) خاص خود را دارند، مي‌توانند توليد شوند.

به‌دليل وابسته نبودن صنعت نرم‌افزار به ديگر صنايع، امکان استفاده از علوم رايانه و رمزنگاري در جهت توسعه توکن‌ها و بهبود وضعيت موجود به طور کامل در داخل کشور وجود دارد.

طبق اطلاعات موجود حداقل دو شركت فن‌آور بخش خصوصي داراي اين فن‌آوري در كشور هستند كه اين شركت‌ها ويژگي‌هاي لازم براي توانمندسازي نرم‌افزارها و پورتال‌هاي سازماني را به زيرساخت‌ كليد عمومي كه در بحث امنيت بسيار مهم است دارند و ساخت آن‌ها صد درصد داخلي است؛ اين شرکت‌ها آزمايشات لازم را انجام داده‌اند و چشم به توجه مسوولان به اين توانمندي‌ دارند.

تمام مسوولان عالي كشور، توليد بومي در حوزه امنيت را ارزش مي‌دانند، با وجود اين تاکيد، به تاكيد فعالان بازار، متاسفانه هنوز انگيزه کافي براي خريد محصول داخلي وجود ندارد و از آنجا که بازار افتا عمدتا در اختيار دولت است، عدم توجه مديران دولتي به شکل‌دهي بازار براي چنين محصولاتي، بخش خصوصي را مايوس خواهد كرد.

تا زمانيكه توكن‌هاي ( قفل‌هاي سخت‌افزاري ايمن فردي، مشابه امضاي ديجيتال) ساخت داخل عرضه مي‌شوند، جايز است كه به سراغ توكن‌هاي وارداتي كه امكان حفره‌ي امنيتي نيز دارند، برويم؟!

|+| نوشته شده توسط مجید احمدیان در جمعه پنجم آذر 1389  |
 9 فناوری برتر که زندگی بشر را متحول کردند
9 فناوری برتر که زندگی بشر را متحول کردند
 

9 فناوری برتر که زندگی بشر را متحول کردند

اگر با مطالعه چند کتاب تاریخ و یا حتی نگاه کردن به چند عکس قدیمی به چند دهه قبل نگاهی بیاندازیم، تفاوت عمده‌ای بین دیروز و امروز را شاهد خواهیم بود. این روزگار، روزگار عجیبی شده است. ظرف چند دهه زندگی آدمی از این رو به آن رو شد. تکنولوژی و اختراعات تغییرات شگرفی را در زندگی ما ایجاد کردند و آن را از زندگی‌ای که بر پدر و پدربزرگ‌هایمان  گذشته است، متفاوت کرده‌اند.

به نقل از عصر ارتباطات انسان عصر حاضر را سرگرمی‌ها و ضروریاتی مانند اسب و کالسکه و شهرفرنگ و حتی تلویزیون سیاه و سفید، ارضا نمی‌کند. جای اینها را سرگرمی‌های جدید و ضروریاتی متفاوت که وابسته به تکنولوژی هستند، پر کرده است. امکانات و ارتباطاتی که امروزه در اختیار ما هستند حتی در تصور مردمانی که تنها دهها سال پیش می‌زیسته‌اند نمی‌گنجیده، در حالیکه نبودنشان برای ما غیرقابل باور و فاجعه می‌نماید.

اما آیا تفاوتی بین ما با آدم‌های آن زمان وجود دارد؟ در پاسخ به این سوال، جواب اولیه خیر است. شاید نسل‌ها تغییراتی کرده باشند، اما تفاوت اصلی را باید در محیط جستجو کرد. عامل تمام این تغییرات، تکنولوژی‌هایی است که طی دهه‌های اخیر به وجود آمده‌اند و زندگی ما را دستخوش تغییر کرده‌اند.
اشاره به همه‌ی فن‌آوری‌ها و پیشرفت‌هایی که در عصر جدید به وجود آمده، عملی نیست، اما اگر بخواهیم مهمترین و موثرترینشان را نام ببریم، باید به ۹ مورد زیر اشاره کنیم: 

۱- کامپیوتر‌ها
نخستین کامپیوتر قابل برنامه ریزی
سالها از اختراع کامپیوتر می‌گذرد و تاکنون هزاران و بلکه میلیونها کامپیوتر ساخته شده و در اختیار ما قرار گرفته است. اما نخستین کامپیوتر قابل برنامه ریزی در سالهای ۱۹۳۶ تا ۱۹۳۸ ساخته شد. کونراد تسوزه (Konrad Zuse) که دانشمندی آلمانی بود، توانست نخستین کامپیوتر را با نام Z1 طراحی کرده و بسازد. این کامپیوتر تنها یک هرتز سرعت داشت و حافظه‌اش تنها قادر به ذخیره ۶۴ کلمه بود. تصورش را بکنید؛ کامپیوتری که حتی یک پاراگراف را هم نمی‌توانست به طور کامل در خود ذخیره کند، تبدیل به وسیله‌ای شده است که زندگی بدون آن امکان‌پذیر نیست. 

۲- اینترنت
اینترنت
اینترنتی که ما امروزه می‌شناسیم اولین بار توسط Robert Kahn و Vinton Cerf به وجود آمد. در یکم ژانویه‌ی ۱۹۸۳ Kahn و Cerf نخستین شبکه TCP/IP را ابداع کردند. دو سال بعد نخستین شبکه ۵۶k به وجود آمد و تا سال ۱۹۸۸ این شبکه به یک تجارت تبدیل شد.
‏Tim Berners-Lee که مهندسی بریتانیایی و شاغل در مرکز فیزیک هسته‌ای CERN در ژنو بود، در سال ۱۹۸۹ وب یا World Wide Web را اختراع کرد.
در سال ۱۹۹۱ وب به یک پروژه‌ی عمومی تبدیل شد. در آن زمان قبل از اینکه کروم، فایرفاکس و یا حتی اینترنت اکسپلورری وجود داشته باشد، وب تنها از طریق مرورگری به نام ViolaWWW در دسترس بود. در طول دهه‌ی ۹۰ میلادی، اینترنت با پیشرفتی سریع، هر سال تا ۱۰۰ درصد رشد کرد. تا جائیکه بر طبق آخرین آماری که در ۳۱ دسامبر ۲۰۰۹ منتشر شده، یک میلیارد و هشتصد میلیون نفر در سطح دنیا از اینترنت استفاده می‌کنند. 

۳- صفحات وب و سایت‌ها
صفحات وب وب سایت
با اختراع وب، کم کم وب سایت‌ها به وجود آمدند. اولین صفحه وب که در اواخر سال ۱۹۹۰ میلادی ساخته شد که هنوز قابل رویت است. همچنین یک کپی از آن در سایت W3.org نیز موجود است.
در آوریل ۱۹۹۳ و بعد از اینکه CERN، درهای وب را به سوی همگان باز کرد، سایت‌های بسیاری با سرعتی چشمگیر ایجاد شدند تا یکی از عمده‌ترین دلایل تغییر محیط و سبک زندگی ما به حساب آیند. 

۴- کامپیوترهای شخصی
اولین کامپیوتر شخصی
‏Ed Roberts نخستین کسی بود که در سال ۱۹۷۵ اصطلاح «Personal Cpmputer» یا کامپیوتر شخصی را برای کامپیوتری به نام Altair 8800 کار برد.
اما قبل از اینکه رابرتز این اصطلاح را ابداع کند، در سال ۱۹۷۱ نخستین کامپیوتر شخصی با نام Kenbak-1 با قیمت ۷۵۰ دلار به بازار آمده بود. این کامپیوتر شامل رشته‌ای از کلیدها و لامپها بود که ورود و خروج اطلاعات را کنترل و نمایش می‌دادند.
اکنون پس از گذشت سال‌ها ما با استفاده از نمایشگرها و کامپیوتر‌های پرقدرت به راحتی کارهای روزمره خود را انجام می‌دهیم. 

۵- لپ تاپ‌ها
اولین لپ تاپ
‏Adam Osborne نخستین کامپیوتر قابل حمل را در سال ۱۹۸۱ با نام Osborne 1 ارائه کرد. اما این کامپیوتر در مقابل لپ تاپ های امروزی آنقدرها هم قابل حمل به حساب نمی‌آید، چرا که وزنی برابر با ۱۰٫۴ کیلوگرم داشت. Osborne با قیمت ۱۷۹۵ دلار عرضه شد که در بازار با شکست مواجه شد. کمپانی کامپیوتری Osborne دو سال بعد ورشکست شد اما نباید فراموش کرد که تاثیر این کمپانی بر تکنولوژی بود که منجر به ساخته شدن کامپیوترهای قابل حملی با این همه تنوع برای امروز ما شده است. 

۶- شبکه‌های اجتماعی
شبکه های اجتماعی
اینبار که به صفحه‌ی فیس‌بوک، توئیتر و یا کلوب خود سر می‌زنید، برای یک لحظه فقدان همه‌ی آنها را متصور شوید. آیا اینکه جوامع مجازی وجود نداشته باشند، غیرقابل تصور نیست؟
لازم است بدانید اولین شبکه اجتماعی در سال ۱۹۹۷ متولد شد. این شبکه که با نام SixDegrees.com کار خود را آغاز کرد، در ابتدا به کاربرانش اجازه ساختن پروفایل را می‌داد. اما یک سال بعد، زمانیکه سایت‌های مشابه تنها اجازه ثبت نام و ساخت پروفایل را به کاربران می‌دادند، امکان اضافه کردن افراد در لیست دوستان نیز به آن اضافه شد. امکانات بیشتر این شبکه نسبت به شبکه‌های مشابه، این سایت را نخستین نمونه جوامع مجازی لقب داد. به همین ترتیب با ظهور SixDegrees سایت‌هایی مانند لایوژورنال، مای‌اسپیس و هم‌اکنون نیز فیس‌بوک و توئیتر روند پیشرفت سایت‌های اجتماعی را طی کردند.
با به وجود آمدن جوامع مجازی تغییرات در زندگی اینترنتی افراد و همچنین دنیای وب نمود تازه‌ای پیدا کرد. زندگی مجازی همزمان با زندگی حقیقی افراد رشد کرده و طی می‌شود و تاثیر خود را هر روز بیشتر از دیروز بر روی زندگی ما می‌گذارد. 

۷- بازی‌های کامپیوتری
Spacewar، اولین بازی رایانه ای
‏Spacewar، نخستین بازی رایانه‌ای بود که در سال ۱۹۶۲ ساخته شد. این بازی که توسط یک گروه برنامه نویسی از دانشگاه MIT آمریکا ساخته شده بود به  عنوان نخستین بازی رایانه‌ای در تاریخ ثبت شده است. این بازی چند نفره به بازیکنان اجازه می‌داد کشتی‌های فضایی که به اژدر مجهر شده بودند را برای جنگ در بازی، کنترل کنند. مدتی نگذشت که این بازی بر روی تمامی کامپیوترهایی که تا آن زمان وجود داشت، قابل اجرا بود.
کم کم با پیشرفت در بازی‌های کامپیوتری و افزایش کیفیت و قدرت آنها، طرفداران بازی‌های رایانه‌ای نیز افزایش پیدا کردند. افزایش تعداد کامپیوتر‌های شخصی و کنسول‌های بازی و تنوع بازی‌ها از این پدیده، تجارتی بزرگ در صنعت کامپیوتر ساخته و منجر به تغییرات مستقیم و غیرمستقیم زیادی در زندگی ما شده است. 

۸- تلفن‌های هوشمند
simon نخستین اسمارت فون IBM
نخستین اسمارت فون در سال ۱۹۹۲ توسط IBM ساخته شد. این  تلفن هوشمند Simon نامیده شد و در سال ۱۹۹۳ به بازار آمد. سیمون برنامه‌هایی از قبیل ماشین‌حساب، تقویم، ساعت جهانی و دفترچه یادداشت را در خود داشت که در آن زمان شاهکار به حساب می‌آمد. نکته جالب اینجاست که این تلفن قابلیت ارسال ایمیل را هم داشته و مجهز به صفحه نمایش لمسی نیز بوده است که تا سالها پس از آن از چنین صفحه نمایشی در ساخت گوشی‌ها استفاده نشد. اما پس از سالها گوشی‌های همراه و تلفن‌های هوشمندی چون آیفون و آندروید به دنیا عرضه شده‌اند تا زندگی ما را تحت تاثیر قرار دهند. 

‏۹- MP3پلیرها
Listen Up
دنیای موسیقی دنیایی متفاوت از موارد ذکر شده است؛ اما تکنولوژی این عرصه را نیز بی‌نصیب رها نکرده و بعد از پادشاهی نسبتاً طولانی واکمن‌ها و حتی سی‌دی‌پلیرها در زمینه‌ی پخش کننده‌های همراه، ام‌پی‌تری پلیرها وارد میدان شدند. اولین ام‌پی‌تری پلیر در سال ۱۹۹۷ توسط کمپانی Audio Highway با نام Listen Up ساخته شد. این پلیر به خاطر قابلیت ویژه‌اش که حافظه‌ی ۳۲ مگابایتی بود، در سال ۱۹۹۸برنده جایزه‌ی People’s Choice Award شد. اکنون پس از سیزده سال به راستی که می‌توانیم از آیپاد، کریتیو و سایر سازندگان این محصول بخاطر حافظه‌ای که تا ۱۶۰ گیگابایت هم افزایش یافته، ممنون باشیم.
چه کسی می‌تواند تاثیری که این ۹ تکنولوژی و اختراع بر زندگی ما گذاشته‌اند را کتمان کند؟ آیا شما سایت یا پروفایلی در شبکه‌های اجتماعی ندارید؟ شما اولین کامپیوتر شخصی، موبایل یا تلفن هوشمند، لپ تاپ و ام‌پی‌تری پلیر خود را چه زمانی خریده‌اید؟ این امکانات و وسایل تا چه حد بر زندگی روزمره شما موثر هستند؟ چه موردی می‌تواند دهمین مورد این لیست باشد؟ و آینده روند تغییر تکنولوژی و تاثیر آن را بر زندگی انسان را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
پاسخ به این سوالات و سولات مشابه به درک بیشتر تاثیر تکنولوژی بر زندگی انسان تاثیر بسیاری می‌گذارد.

|+| نوشته شده توسط مجید احمدیان در جمعه پنجم آذر 1389  |
  چطور پردازش ابری کار می‌کند؟
چطور پردازش ابری کار می‌کند؟

گسترش شبکه‌ها و بیشتر شدن قابلیت‌های آن‌ها، متخصصان را به فکر طراحی شبکه‌هایی انداخته‌است که دسترسی اطلاعات در آن‌ها آسان‌تر و جامع تر است.

فرض کنید که شما مدیر یک شرکت یا بخشی از یک اداره هستید و باید برای هر یک از کارمندان خود یک کامپیوتر و نرم‌افزار‌هایی را خریداری کنید. خرید نرم‌افزار‌ها مستلزم خرید لیسانس نرم‌افزار‌ها نیز هست. این امر می‌تواند به یک کابوس برای مدیران شرکت‌ها تبدیل شود. مدیرین دسترسی به نرم‌افزارها و مدیریت هزینه‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری یکی از سخت‌ترین کار‌های مدیران در سازمان‌های بزرگ است.

البته به زودی پایانی برای این کابوس وجود خواهد داشت. شما به جای نصب چندین نرم‌افزار بر روی چندین کامپیوتر، تنها یک نرم‌افزار را یک بار اجرا و بارگذاری می‌کنید و تمامی افراد از طریق یک سرویس آنلاین به آن دسترسی پیدا می‌کنند. به این پروسه "پردازش ابری" یا در اصطلاح انگلیسی Cloud Computing می‌گویند.

در پردازش ابری تنها وظیفه‌ای که بر عهده کامپیوتر‌های شخصی است، ارتباط برقرار کردن با ابر است که به سادگی اتصال به یک سرور اینترنت است و از آنجا به بعد تمام کار‌ها توسط ابر کامپیوتری پردازش می‌شوند.


اگر از سرویس‌های ایمیل تحت وب استفاده می کنید، هر روز به درون یک ابر کامپیوتری قدم می‌گذارید! با استفاده از این سرویس‌ها، اطلاعات و پردازش‌های ایمیل بر روی کامپیوتر شما اجرا نمی‌شود و توسط یک ابر کامپیوتری کنترل و مدیریت می‌شود.

معماری پردازش ابری

وقتی از پردازش به صورت یک ابر حرف می‌زنیم بهتر است که یک ابر کامپیوتری را در دو قسمت فرض کنیم: بخش انتهایی و ابتدایی. این دو قسمت توسط یک شبکه به هم متصل می‌شوند. این شبکه معمولاً اینترنت است.

بخش ابتدایی همان قسمتی است که کاربران مشاهده می کنند و اطلاعات و شکل ظاهری نرم‌افزار‌هاست. بخش انتهایی همان "ابر" کامپیوتری است که پردازش‌ها را در بر می‌گیرد. نرم افزاری که برای ارتباط با بخش انتهایی مورد استفاده قرار می‌گیرد نیز جزو بخش ابتدایی است.

بخش انتهایی یا همان ابر، از چندین کامپیوتر و سرور و واحد‌های ذخیره تشکیل شده‌است. از نظر نرم‌افزاری، ابر دارای هر گونه نرم‌افزاری می تواند باشد. و در این میان نیز کامپیوتری وظیفه مدیریت ابر و نظارت بر ترافیک و تبادلات اطلاعات را دارد.

در داخل خود کامپیوترها نرم افزار‌های چند منظوره‌ای (رابط / Middleware) نیز وظیفه تنظیم پردازش‌ها و ارسال اطلاعات به ابر را دارند.

با بیشتر شدن تعداد کاربران یک ابر، اطلاعات نیز به همین ترتیب بیشتر می‌شود. برای ذخیره اطلاعات زیاد در ابعاد کار‌های یک شرکت، نیاز به واحد‌های ذخیره بسیار پیشرفته و پرحجمی است. در بعضی از ابر‌ها از تمام اطلاعات داخل شبکه یک کپی گرفته می‌شود و آن را به عنوان Backup نگه داری می‌کنند تا در صورت ایجاد اخلال در ابر، بتوان از آن استفاده کرد.

شاید فکر کنید که چرا یک شرکت یا یک شبکه از کامپیوترها باید اطلاعات و پردازش‌ها و تراکنش‌های خود را به شبکه دیگری بسپارد؟ در زیر به این سوال پاسخ می‌دهیم.

• با استفاده از پردازش ابری، کاربران می‌توانند از هر کجا و در هر زمان از اطلاعات استفاده کنند و به ابر وارد شوند.

• پردازش ابری هزینه‌های سنگینی که شرکت‌ها برای سخت‌افزار متحمل می‌شوند را کاهش می‌دهد. دیگر نیازی به خریدن هارد دیسک‌های پرظرفیت و پردازشگر‌های پیشرفته ندارید.از طرفی نیاز به فضاهای ذخیره Physical نیست و با قرار دادن اطلاعاتتان بر روی ابزار ذخیره دیگر تنها هزینه اجاره و دسترسی به اطلاعات خود را می‌پردازید.

• هزینه خرید نرم‌افزار‌ها نیز تا حد زیادی کم می‌شود. زیرا دیگر نیازی به خرید یک نرم فزار برای هر کاربر نیست. تنها یک نرم‌افزار که برای پردازش ابری طراحی شده‌است برای تمام یک مجموعه کافی است.

تنها نگرانی پردازش ابری، امنیت اطلاعات و نفوذپذیری این سیستم است. در صنعت IT اولین عاملی که موفقیت یک سیستم را تظمین می‌کند امنیت اطلاعات است.

پردازش ابری در ابتدای راه خود است و شرکت‌های زیادی در این زمینه در حال سرمایه گذاری هستند. در صورت رفع مشکلات امنیتی این روش، پردازش ابری توجهات زیادی را به خود جلب خواهد کرد.

ترجمه: رشید عسگری
منبع: همشهری
|+| نوشته شده توسط مجید احمدیان در پنجشنبه چهارم آذر 1389  |
 قابل نوجه دانشجویان قوی در زمینه زبان انگلیسی
با سلام خدمت دانشجویان مخابرات دانشگاه آزادشهرری.

کلاسهای بحث آزاد زبان در محل اتاق جلسه meeting room  دانشکده فنی مهندسی طبقه سوم دوشنبه ها از ساعت ۱۲:۳۰ تا ۱۳:۳۰ برگزار میشود.

علاقه مندان میتوانند برای اطلاعات بیشتر به سایت دانشگاه مراجعه فرمایند.

|+| نوشته شده توسط مجید احمدیان در جمعه هفتم آبان 1389  |
 فرخ حجت کاشانی
 

بشنويد ذخیره کنيد

فرخ حجت کاشانی 

ایران صدا:گفتگو با دکتر حجت کاشانی
متولد1320در مشهد
دانشگاه تهران لیسانس ،دانشگاه کالیفرنیا، لوس آنجلس، آمریکا، فوق لیسانس و دکترا
اولین پژوهش انجام شده در دانشکده برق بخاطر پروژه "طراحی آنتن ردگیری رادیو سوند هواشناسی"
اولین استاد دانشگاه علم و صنعت ایران، سال62
تالیفات:کتاب سال 1363،کتاب نمونه سال 1369 ،کتاب نمونه سال 1378/گروه فرهنگ و ادب و هنر

 

دکتر کاشانی در سال 1320 در مشهد مقدس به دنیا آمد،در سال1342در رشته مهندسی برق دانشکده فنی دانشگاه تهران فارغ التحصیل شد و سپس برای ادامه تحصیل به آمریکا رفت و در سالهای 1349 و 1351 موفق به اخذ فوق لیسانس و سپس دکترای الکترونیک از دانشگاه لوس آنجلس کالیفرنیا شد.وی هم اکنون استاد تمام دانشکده مهندسی برق دانشگاه علم وصنعت ایران است. کتاب"سیستمهای مخابرات الکترونیکی" فرخ حجت کاشانی ، در دوره دوم انتخاب کتاب سال جمهوری اسلامی ایران از طرف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ،به عنوان کتاب سال برگزیده شد.
فرخ حجت کاشانی دارای کارشناسی الکترونیک از دانشکده فنی دانشگاه تهران درسال 1342 ، کارشناسی ارشد ودکتری مخابرات از دانشگاه کالیفرنیا درلوس انجلس امریکا درسالهای 1349 و1351 بوده است .
خ فرخ حجت کاشانی دکتری مهندسی مخابرات رااز دانشگاه کالیفرنیای امریکا دریافت کرد واین از مقاطع مهم زندگی علمی وی به شمارمی رود .درحین تحصیل دررشته های الکترونیک ومخابرات به مطالعه ، تحقیق وتالیف آثاری درباره میکروویو، رادار، انتنهای علمی ، ... مشغول بوده است .
پس از اخذ کتری مخابرات ازامریکا وبازگشت به ایران ازسال 1350 به عنوان عضوهئت علمی دانشگاه علم وصنعت ایران استخدام شد وتامرحله استادی نیزترقی نمود.
ایشان عضوهئت علمی ،استادیار ، دانشیار ، واستاد دانشگاه علم وصنعت ایران بوده است .دکتر کاشانی علاوه بر فعالیتهای علمی و تحقیقاتی، چندین سال در سمت رئیس گروه الکترونیک دانشگاه علم و صنعت و نیز رئیس دانشکده برق و همچنین معاون پژوهشی این دانشگاه به فعالیت اشتغال داشته است.
فرخ حجت کاشانی به عنوان عضوهئت علمی ، دانشیار، واستاد گروه مهندسی برق گرایش مخابرات دردانشکده مهندسی برق دردانشگاه علم وصنعت ایران به تدریس دروس الکترومغناطیسی رادار ،میدانها وامواج ، آنتن 2 ، خطوط انتقال ، سنتز وفیلترو ملیکرویو ، مشغول بوده است . ایشان در کنار کار تدریس به یک سلسله فعالیتهای پژوهشی نیز مبادرت ورزیده اند که عبارت است از: پروژه موج بر باند وسیع (زیرنظر صنایع الکترونیک ایران)، پروژه آنتن HF کوچک (زیرنظر سازمان هواشناسی)، پروژه سیستم ردگیری UHF (زیر نظر سازمان هواشناسی)، و پروژه رادار برای نابینایان (زیرنظر سازمان پژوهشهای علمی کشور).
درکنار تدریس به مطالعه ، تحقیق وتالیف آثاری درباره برق ومخابرات مشغول است .
فرخ حجت کاشانی دارای تحقیات وتالیفاتی پیرامون سیستم های مخابرات الکترونیکی می باشد .
کتاب"سیستمهای مخابرات الکترونیکی" فرخ حجت کاشانی ، در دوره دوم انتخاب کتاب سال جمهوری اسلامی ایران از طرف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ،به عنوان کتاب سال برگزیده شد.
بشنوید...

|+| نوشته شده توسط مجید احمدیان در سه شنبه سی ام شهریور 1389  |
 جزوات درسی دانشگاه MIT
جزوات درسی دانشگاه MIT


|+| نوشته شده توسط مجید احمدیان در سه شنبه سی ام شهریور 1389  |
 درس پردازش سیگنال دیجیتال
درس " DSP " یا " پردازش سیگنال دیجیتال " درسی است که معمولاً

در ترم اول سال تحصیلی ارائه می شود .


در زیر کتاب مرجع این درس بنام "
Discerete-Time signal processing "

دانلود کتاب DSP

|+| نوشته شده توسط مجید احمدیان در سه شنبه سی ام شهریور 1389  |
 فرآیند های تصادفی

این درس  از دروس اصلی گرایش سیستم می باشد

                             و  یکی از دروس پیش نیاز درس "مخابرات پیشرفته" می باشد.

  

  رفرنس اصلی این درس ، کتاب

Theory and Problems of

probability, Random Variables, and Random

Processes

 

برای دانلود    اینجا  را کلیک کنید.

|+| نوشته شده توسط مجید احمدیان در سه شنبه سی ام شهریور 1389  |
 ساخت فن‌آوري سه‌بعدي جديد با كيفيت اچ دي
  
  

محققان آلماني و سوئيسي نوع جديد از فن‌آوري سه‌بعدي را براي كاربرد خانگي ساخته‌اند كه به ادعاي آن‌ها، سطح بالايي از كيفيت تصويري كم سابقه را فراهم مي‌كند.

به گزارش سرويس فن‌آوري اطلاعات خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، محققان در شركت Infitec در پروژه‌اي به‌نام Eureka مونيتور صفحه تخت LCD سه‌بعدي طراحي كردند كه قادر است تصاوير را با وضوح HD نمايش دهد.

پيش از اين فن‌آوري جديدي بر اساس اصل قديمي شيشه‌هاي قرمز و سبز در اين شركت طراحي شده بود. مدل جديد نمايشگر اين شركت با استفاده از طول موج‌هاي خاص قرمز، سبز و آبي براي چشم راست و طول موج‌هاي مختلف از همين رنگ‌ها براي چشم چپ، از موج باند رنگي باريك‌تري براي بهبود كيفيت تصوير بهره مي‌گيرد.

شركت Infitec با همكاري شركت سوئيسي Optics Balzers كه در فيلترهاي سه‌بعدي تخصص دارد، چهار لامپ ديود ساطع كننده نور (LED) كه دو تا سبز، يكي قرمز و يكي آبي است را يكي كردند تا دامنه رنگي مورد نيازشان را ايجاد كنند.

مونيتور 23 اينچي نمايش داده شده از سوي اين دو شركت كه Dualplex Display نام دارد، نسبت به فن‌آوري‌هاي سه‌بعدي ديگر فشار كم‌تري را به چشم وارد مي‌كند. عينك‌ها نور محيط را تيره نمي‌كنند و نمايشگر مي‌تواند از هر زاويه‌اي بدون خراب شدن تصاوير سه‌بعدي مشاهده شود.

اين دو شركت شريك براي ثبت امتياز انحصاري اين نمايشگر در آلمان تقاضا كرده‌اند و در حال ارايه تقاضاي ثبت امتياز انحصاري آن در كشورهاي ديگرند.

محققان سازنده اين نمايشگر به‌دنبال بهبود آن بوده و بودجه لازم براي پروژه بعدي براي روشن‌تر كردن تصاوير آن را دريافت كرده‌اند

|+| نوشته شده توسط مجید احمدیان در چهارشنبه دهم شهریور 1389  |
 پورتال‌ها هم‌چنان نيازمند فرهنگ‌سازي
  
  

رييس اداره تحقيق و توسعه سازمان ICT شهرداري تهران گفت: اطلاع‌رساني ضعيف از اقدامات صورت گرفته و سطح فرهنگ استفاده از پورتال‌ها از مشكلات و معضلات اصلي پيش روي پورتال‌هاي موجود در كشور است.

سيامك سعدآبادي - كارشناس حوزه فن‌آوري اطلاعات - در گفت‌وگو با خبرنگار فن‌آوري اطلاعات خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، با بيان اينكه در حوزه ارائه خدمات الكترونيك و شهرهاي الكترونيك از حدود 10 سال گذشته تاكنون پيشرفت چنداني نداشتيم و بيش‌تر به مباني نظري موضوع پرداخته شده است اظهار كرد: خود سازمان‌ها در زمينه پورتال‌ها جهش خوبي داشته‌اند و با الزامات قانوني كه اوايل دهه جاري براي سازمان در جهت راه‌اندازي بستر وب مناسب به وجود آمد، پيشرفت‌هاي خوبي صورت گرفت.

وي ادامه داد: همچنين الزام اشتراك آمار و اطلاعات دستگاه‌هاي اجرايي با مراجع تصميم‌گير و برنامه‌ريز كشوري موجب شد سايت‌هايي كه در سازمان‌ها ايجاد شده و اين اطلاعات به صورت ايستا يا پويا برروي آن‌ها قرار گيرد كه در اكثر موارد همين سايت‌ها به تدريج به پورتال تبديل شدند و مي‌توان گفت حدود 10 الي 15 درصد از اين سايت‌ها به‌معناي واقعي به‌صورت پورتال از ابتدا طراحي و پياده‌سازي شده‌اند.

او ضمن تجليل از پورتال‌هايي كه در وزارتخانه‌ها و نهادهاي مختلف راه‌اندازي شده‌اند درباره پورتال‌ شهرداري تهران گفت:معمولا سازمان‌هايي با وسعت شهرداري تهران، برنامه‌هاي بلندمدت و ميان مدتي اتخاذ كرده و براساس آن‌ها، خدمات خود را با اولويت‌هاي شخصي به‌صورت آنلاين عرضه مي‌كنند. ضمن آنكه بايد متذكر شد عموما اينگونه سازمان‌ها به خودي خود پويا بوده و همواره از نظر فيزيكي و خدمات قابل ارائه دچار تغيير و تحولاتي هستند، به نحوي كه برخي از خدمات آن‌ها به صورت كليدي تعيين شده و در رسالت سازمان قرار مي‌گيرد.

سعدآبادي افزود: با همين رويكرد بسياري از خدمات كليدي شهرداري از جمله برخي خدمات شهرسازي كه شهرداري‌ها مكلف به اجراي آن‌ها هستند، در قالب همين پورتالي عرضه شده و برنامه‌ريزي براي ارائه ساير خدمات و سرويس‌هاي عمومي نيز صورت گرفته است.

اين كارشناس فن‌آوري اطلاعات و ارتباطات درباره مشكلات حال حاضر مربوط به پورتال‌ها گفت: يكي از مشكلات حال حاضر پيش روي پورتال‌ها نبود اعتماد كافي مردم و فراگير نشدن استفاده از خدمات آنلاين است كه مي‌توان در حالت كلي گفت كه فرهنگ استفاده از خدمات آنلاين در كشور به ميزان كافي ايجاد نشده است و ديگر آنكه اطلاع‌رساني بسياري از سازمان‌ها از خدمات قابل ارائه آنلاين خود ضعيف بوده و آنطور كه بايد مردم با اين خدمات آشنا نيستند.

رييس ادره تحقيق و توسعه سازمان فن‌آوري اطلاعات و ارتباطات شهرداري تهران در پاسخ به هزينه‌بر بودن زيرساخت‌ها ابراز كرد: شايد زيرساخت‌هايي كه براي حوزه‌هاي فن‌آوري اطلاعات و حتي بخش پورتال‌ شكل مي‌گيرد، هزينه‌بر باشد اما با تسهيلاتي كه اين زيرساخت‌ها در ارائه خدمات ايجاد مي‌كنند، در بلندمدت و در آينده منافع بسيار زيادي را دربر خواهد داشت.

او توانمندي‌هاي زيرساخت‌هاي حال حاضر در ارائه خدمات را مطلوب ارزيابي كرد و گفت: درست است اين زيرساخت‌ها در زمينه خدمات عمومي كفايت مي‌كند اما براي توسعه خدمات مطلوب زيرساخت‌ها مي‌تواند بسيار بهتر و موثرتر باشد.

وي با اشاره به فاصله بين سرويس‌هاي ارائه شده توسط دستگاه‌هاي مختلف دولتي عنوان كرد: براساس سخنان شهردار تهران كه در چند سال آينده شهر تهران را به‌عنوان يكي از شهرهاي الكترونيك دنيا برشمرده‌اند، برنامه‌ريزي‌هايي در دست انجام است تا با هدف‌گذاري مناسب از پتانسيل ايجاد شده در حوزه ارائه خدمات شهر تهران استفاده شده و با هم‌افزايي خدمات دستگاهي اجرايي موجود در شهر گام‌هايي مطلوب و درخوري جهت خدمت‌رساني به شهروندان برداشته شود.

|+| نوشته شده توسط مجید احمدیان در چهارشنبه دهم شهریور 1389  |
 تحقيق كره‌ي جنوبي از جمع‌آوري اطلاعات توسط گوگل
  
  

nپليس كره جنوبي با ظن به اينكه گوگل به‌طور غيرقانوني به جمع‌آوري اطلاعات از كاربران پرداخته، به دفتر اين شركت اينترنتي در سئول يورش برد.


به گزارش سرويس فن‌آوري اطلاعات خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، گوگل از اواخر سال گذشته در تدارك راه‌اندازي سرويس "ديد خياباني" در كره جنوبي بوده و جمع‌آوري اطلاعات نيز درباره راه‌اندازي اين سرويس بوده است.

اين تحقيق كه در يكي از پيشرفته‌ترين كشورهاي جهان انجام مي‌گيرد، دردسر تازه‌اي براي گوگل است كه در حال حاضر با تحقيقات كميسيون تجاري فدرال آمريكا درباره "ديد خياباني" مواجه است.

سازمان پليس ملي كره در بيانيه‌اي اعلام كرد كه پليس به ظن جمع‌آوري و ذخيره غيرمجاز اطلاعات از كاربران اينترنت شبكه هاي واي فاي از دفتر گوگل تحقيق كرده است.

گوگل پيش از اين اذعان كرده بود كه خودروهاي مورد استفاده اين شركت براي تهيه عكس‌هاي "ديد خياباني" به طور تصادفي اطلاعات كاربران در سراسر جهان را جمع‌آوري كرده‌اند.

"ديد خياباني" بخشي از سرويس نقشه و برنامه زمين گوگل است كه چشم‌انداز 360 درجه از موقعيت‌هاي مختلف و بسياري از خيابان‌هاي شهرهاي جهان فراهم مي‌كند.

|+| نوشته شده توسط مجید احمدیان در چهارشنبه دهم شهریور 1389  |
 واگذاري 80 هزار پورت پرسرعت اينترنت در تهران
  
  

مديرعامل شركت مخابرات استان تهران از واگذاري 80 هزار پورت اينترنت پرسرعت در اين استان خبر داد و گفت: ورود مخابرات براي ارائه پورت پر سرعت اينترنت خطري براي بازار نيست.

محمد روح‌اللهي در گفت‌وگو با فارس با بيان اينكه مخابرات استان تهران تا كنون 35هزار و 676 پورت مخابراتي به مشتركان خانگي واگذار كرده، اظهار داشت: سهم مراكز خاص همچون شركت‌ها و مراكز دولتي از پورت‌هاي پرسرعت اينترنت نيز 16 هزار و 536 پورت بوده است.

وي با بيان اينكه در ميان مناطق مخابراتي بيشترين پورت پرسرعت به مشتركان منطقه 2 تهران تعلق گرفته، تصريح كرد: بعد از منطقه دو بيشترين تقاضا مربوط به مناطق 8 ، 6 و 4 بوده است.

روح‌اللهي درباره ورود مخابرات به عرصه واگذاري پورت پرسرعت اينترنت نيز گفت: با ورود مخابرات به عرصه اينترنت پرسرعت بازار PAPها و يا اپراتورهاي وايمكس به خطر نمي‌افتد چرا كه ارائه 80 هزار پورت اينترنت از سوي مخابرات رقم قابل توجهي نيست و نيز از سوي ديگر تقاضا در اين بازار زياد است.

وي با اشاره به فاصله زياد ضريب نفوذ اينترنت پرسرعت در ايران با كشورهاي پيشرفته گفت: ضريب نفوذ اينترنت پرسرعت در ايران تنها 6 درصد است اما اين رقم در كشورهاي پيشرفته به 50 درصد نيز رسيده است.

مديرعامل شركت مخابرات استان تهران خاطرنشان كرد: با توجه به اين فاصله و نياز توسعه فناوري اطلاعات و ارتباطات در كشور، بازار تقاضا براي ارائه اينترنت پر سرعت بالا بوده و فرصت براي همه ارائه دهندگان فراهم است

|+| نوشته شده توسط مجید احمدیان در چهارشنبه دهم شهریور 1389  |
 امن‌ترين نقطه جهان براي دسترسي به اينترنت كجاست؟
  
  

شانس اينكه به هنگام آنلاين بودن مورد حمله قرار بگيريد بدون توجه به اينكه در كدام نقطه جهان باشيد، به طور متوسط يك در 73 است اما بر اساس اطلاعات جديد، برخي از مناطق مانند آمريكاي شمالي و اروپا خطرناك تر از سايرين بوده در حالي كه تركيه و روسيه خطرناك ترين كشورهاي اينترنتي جهان شناخته شدند.

به گزارش سرويس فن‌آوري اطلاعات خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، شركت AVG به رديابي داده ها از آخرين هفته ماه ژوييه 2010 در بيش از صد ميليون دستگاه رايانه در 144 كشور مختلف جهان پرداخته و دريافته كه به طور متوسط از هر ده كاربر يكي در تركيه آلوده مي شود و بدنبال آن روسيه قرار دارد كه شانس آلودگي به آن يك در 15 است.

پس از اين دو كشور ارمنستان با يك در 23، آذربايجان يك در 24، بنگلادش، ويتنام و لائوس يك در 41 و آمريكا و پاكستان هر يك با شانس يك در 48 قرار دارند.

در حالي كه انگليس (يك در 63)، استراليا (يك در 75) و آلمان (يك در 83 ) همگي بهتر ظاهر شدند.

اما امن ترين نقطه جهان براي آنلاين شدن كجاست؟ جايي كه اينترنت پرسرعت ناياب است. سيرالئون با آلوده شدن يك در 696 كاربر، كمترين شمار حمله را داشته و به دنبال آن نيجريه با يك در 442 قرار دارد.

البته طبق گزارش AVG، ژاپن با دسترسي به پهناي باند و اينترنت از نظر فني مطمئن ترين نقطه جهان براي آنلاين شدن است كه در آن شانس حمله به كاربران يك در 403 است و كانون‌هاي امن تر ديگر براي گردش در وب شامل تايوان با شانس يك در 248، آرژانتين با يك در 241 و فرانسه يك در 224 هستند.

 

|+| نوشته شده توسط مجید احمدیان در چهارشنبه دهم شهریور 1389  |
 بيل گيتس تاكيد كرد: اينترنت از دانشگاه هم مهم‌تر مي‌شود
  

بيل گيتس در پيش‌بيني‌هايش براي آموزش اظهار كرد در ظرف پنج سال آينده دانشگاه‌ها كم اهميت‌تر شده و اينترنت نيروي برتر در آموزش خواهد شد.

به گزارش سرويس فن‌آوري اطلاعات خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، بنيانگذار مايكروسافت كه در كنفرانس Techonomy 2010 سخنراني مي‌كرد از تغييرات در سيستم آموزشي گفت كه به اعتقاد وي روي خواهد داد و خاطرنشان كرد كه هم‌چنان جايي براي آموزش ابتدايي و متوسطه در مدارس وجود خواهد داشت اما كالج‌ها و دانشگاه‌ها در پنج سال آينده كم اهميت‌تر خواهند شد.

به گفته گيتس، يادگيرندگان داراي انگيزه شخصي در وب خواهند بود و يادگيري مبتني بر مكان كم‌تري خواهد بود.

دليل اين تغيير در آموزش پول است. گيتس كه بيش‌تر ثروت خود را صرف امور خيريه مي‌كند، اميدوار است هزينه‌هاي آموزش عالي را پايين‌تر آورده و آن را منصفانه‌تر و كم‌تر نخبه‌گرا كند و اينترنت را بهترين عامل براي اين منظور مي‌داند.

 

|+| نوشته شده توسط مجید احمدیان در چهارشنبه دهم شهریور 1389  |
 اینترنت یک گیگابیت هم آمد
  
  

خبرگزاری‌ها اخباری مبنی بر آزمایش اینترنت با یک گیگابیت بر ثانیه سرعت را انتشار دادند.

به گزارش همشهری بر مبنای گزارش این خبرگزاری‌ها، اینترنت یک گیگابیتی برای رفع نیاز شرکت‌های بزرگ در نظر گرفته شده و با استفاده از فناوری موسوم به FIOS ارائه می‌شود. شبکه آزمایشی که با استفاده از کابل‌های فیبر نوری توسط شرکت وریزون راه‌اندازی شد انتقال اطلاعات را با سرعت یک گیگابیت بر ثانیه ممکن کرد. سرعت اینترنت این شبکه در بدترین حالت به 925 مگابیت بر ثانیه می‌رسد.

درصورت دسترسی به چنین خطوطی دانلود یک فیلم سینمایی با بهترین کیفیت در عرض چند ثانیه ممکن خواهد بود.
حتی در آینده می‌توان با استفاده از خطوط یک مگابیتی فیلم‌های 3بعدی را هم بر اینترنت مشاهده کرد.بر همین مبنا سرعت یک گیگابیتی 7هزار و 400برابر سرعت خطوط ‌ای‌دی‌اس‌ال با 128 کیلو بیت بر ثانیه است.

تحول در سرعت اینترنت در حالی در دنیای اینترنت و فناوری اطلاعات رخ می‌دهد که در ایران در بهترین شرایط ممکن کاربران اینترنتی با استفاده از خطوط ‌ای‌دی‌اس‌ال می‌توانند حداکثر به سرعت 128کیلوبیت در ثانیه که تقریبا یک دهم یک گیگابیت است دسترسی داشته باشند. البته این در خوشبینانه‌ترین حالت است، زیرا اغلب افرادی که از مودم‌های معمولی برای اتصال به اینترنت استفاده می‌کنند در ایران فقط می‌توانند با سرعت حداکثر56 کیلوبیت به اینترنت دسترسی داشته باشند.

با کارت‌های اینترنت و از طریق سیستم دایل‌آپ (اتصال به اینترنت از طریق مودم معمولی) تنها می‌توان به کارهای محدودی مانند باز کردن چند صفحه وب معمولی، چت و چک‌کردن پست الکترونیکی پرداخت. به عبارتی با این سرعت پایین اینترنت عملا استفاده از بسیاری از کاربردهای این شبکه مانند آموزش الکترونیک امکانپذیر نیست.

بنابر آمار و ارقام موجود، ایران پایین‌ترین سرعت دسترسی به اینترنت در خاورمیانه را داراست. بنا بر آمارها در ایران تنها 100هزار نفر به خطوط نسبتا پر سرعت ‌ای‌دی‌اس‌ال دسترسی دارند.

براساس آخرین گزارش‌های رسمی اتحادیه بین‌المللی مخابرات(ITU) ایران با ضریب نفوذ اینترنت 34 درصد بعد از فلسطین اشغالی، امارات، قطر، لبنان و ترکیه در مقام ششم منطقه قرار دارد و براساس شاخص اینترنت پرسرعت، جایگاه 15 را در منطقه به‌خود اختصاص داده است. طبق معیار سنجش ITU در این رتبه‌بندی، اینترنت پرسرعت به پهنای باند بالای 512کیلوبیت بر ثانیه اطلاق می‌شود. این درحالی است کاربران خانگی در ایران با محدودیت 128کیلوبیت بر ثانیه مواجه هستند. آنچه در این رتبه بندی منظور شده پورت‌های مورد استفاده سازمان‌ها و شرکت‌های بزرگ است.

این به آن معناست که معیار سرعت اینترنت در سطح جهانی در حال حاضر براساس لااقل 512کیلوبیت و به‌طور میانگین براساس گیگابیت سنجیده می‌شود. این در حالی است که در ایران همچنان سرعت اینترنت را در مقیاس 56کیلوبیت یا حداکثر 128کیلوبیت می‌سنجند. ایران در واقع در کنار معدود کشورهایی نظیر مصر، ونزوئلا، چین، هند، سودان، سوریه و پرو قرار دارد که همچنان سرعت اینترنت خود را با معیار کیلوبیت می‌سنجند.

با یک مقایسه ساده می‌توان وضعیت سرعت اینترنت در ایران را درک کرد؛ متوسط سرعت اینترنت در کشور فرانسه با بیش از 30میلیون کاربر اینترنت 44مگابیت بر ثانیه است درحالی که حداکثر سرعت اینترنت در ایران با 18میلیون کاربر تنها 512کیلوبیت برثانیه است.

94درصد از کاربران اینترنت در فرانسه به اینترنت پرسرعت با پهنای باند دسترسی دارند. درحال حاضر متوسط سرعت اینترنت در این کشور در حدود 44مگابیت برثانیه است که این سرعت برای اکثر کاربران خانگی 6/4 مگابیت برثانیه است. این درحالی است که اکثریت کاربران خانگی در ایران هنوز به اینترنت با پهنای باند دسترسی ندارند و از خطوط قدیمی دایل‌آپ با سرعت حداکثر 56 کیلوبیت برثانیه برای اتصال به اینترنت استفاده می‌کنند.

سرعت پایین اینترنت در ایران به‌ویژه بر تحقیقات علمی و آموزشی در دانشگاه‌های ایران تأثیر خواهد گذاشت و به‌طور غیرمستقیم باعث کند شدن رشد علمی در کشور خواهد شد، زیرا هم‌اکنون اینترنت به‌عنوان منبعی بسیار قابل دسترس‌تر از کتابخانه‌ها جهت دستیابی به اطلاعات و منابع علمی محسوب می‌شود.

با سرعت پایین اینترنت در ایران دانلودکردن فایل‌های پرحجم و به‌ویژه فیلم‌ها و ویدئوهایی که درباره موضوعات علمی ساخته می‌شود و در سایت‌ها قرار می‌گیرد مقدور نخواهد بود.در حالی که یک دانشگاه در سوئد دارای حداقل یک ترابیت پهنای ‌باند اینترنت است، دانشجویان ما حتی در بهترین دانشگاه‌ها به‌دلیل سرعت پایین به زحمت می‌توانند از امکانات آموزش مجازی و الکترونیکی استفاده کنند.سرعت اینترنت همچنین در انتقال اطلاعات و داده‌ها در عصری که آن را انفجار اطلاعاتی نامیده‌اند تأثیر می‌گذارد و سرعت پایین اینترنت سبب می‌شود ایران در انتقال و ارسال داده‌ها و اطلاعات که اکنون لحظه‌ای صورت می‌گیرد از سایر کشورهای دنیا عقب بیفتد.

این در شرایطی است که در سطح کشورهای منطقه، سرعت اینترنت ایران به‌ویژه از کشورهایی که دیر‌تر به فناوری اینترنتی دست‌یافته‌اند پایین‌تر است و کاربر ایرانی جهت دسترسی به سایت‌های اینترنتی باید زمان بسیار بیشتری را نسبت به کاربران سایر کشورهای خاورمیانه صرف کند.کارشناسان قطعی‌های شبکه فیبرنوری، نامطلوب‌بودن کیفیت سرویس‌های ‌مراکز مخابراتی به‌خصوص در مراکز تأمین‌کننده پهنای باند، پشتیبانی نامناسب شرکت‌های دیتا و اعمال نامناسب فیلترینگ را از دیگر دلایل کم بودن سرعت اینترنت در کشور می‌دانند.

|+| نوشته شده توسط مجید احمدیان در چهارشنبه دهم شهریور 1389  |
 
 
 
بالا